banner641

CHP’li Özgümüş, BİT’leri sordu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Komisyonu Üyesi Ümit Özgümüş, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı işletmeler hakkında bir soru önergesi verdi.

CHP’li Özgümüş, BİT’leri sordu

banner560

Özgümüş verdiği soru önergesinde, Türkiye genelinde büyükşehir belediyesi ve diğer belediyelerin, bazı hizmetleri yerine getirebilmek amacıyla anonim şirketler kurup işlettiğini ve bu şirketlerin ticaret hukukuna göre denetlenmesi nedeniyle, denetmenlerin sermaye çoğunluğuna sahip olan belediye başkanları tarafından atandığını belirtti.

Bu nedenle belediye meclis üyelerinin büyük oranda denetiminin dışına çıktığını ve şirket konusu olmayan birçok temsil ve ağırlama giderlerinin bu şirketlerin bütçelerinden karşılandığını söyleyen Özgümüş, soru önergesinde Bakan Güler’e, Adana Büyükşehir’e bağlı işletmeler olan ÇUFAŞ, BELDETAŞ, Adana İmar İnşaat, Altınkoza A.Ş. ve Ulaşım A.Ş.’nin 2012-2013 yıllarına ait temsil ve ağırlama giderlerini sordu.

Özgümüş verdiği soru önergeleriyle ilgili şunları söyledi: “Belediye İktisadi Teşekkülleri (BİT’ler), her ne kadar anonim şirket olarak kurulmuş olsalar da sermayeleri belediyenin, dolayısıyla o ilin halkınındır. Bu nedenle bütün işlemlerinde şeffaf olmalı ve şirket faaliyet alanı dışındaki şahsi harcamalar bu şirketlerin bütçelerinden karşılanmamalı. Bu tür soru önergeleriyle, Adana halkı adına denetim görevimizi yerine getiriyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2013, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640