Çinkılıç “Yasaların bittiği yerde zulüm başlar“

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, CHP Milletvekillerinin, aydın ve yurtseverlerin haksız yere 5 yıldır cezaevlerinde tutulduğunu vurguladı

Çinkılıç “Yasaların bittiği yerde zulüm başlar“


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, adına Ergenekon denilen davayla aydın ve yurtseverlerin haksız yere cezaevlerinde tutulduğunu belirtti.

Silivri'deki yargılamaların dayanaksız ve iddiaların asılsız olduğunu kaydeden Av. Çinkılıç, CHP'li kadınlarla birlikte CHP İl Binası'nda basın toplantısı düzenledi.

banner625
CHP İl ve Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanları ve çok sayıda CHP'linin katıldığı toplantıda konuşan Av. Çinkılıç, Lord Chatham'ın "Yasaların bittiği yerde zulüm başlar" sözünü hatırlattı.

CHP'li  kadınların 'Bağımsız yargı istiyoruz', 'Bağımsız yargı, acil adalet' sloganları eşliğinde açıklamasını sürdüren Av. Çinkılıç, "Yasaların bittiği yerde zulüm başlar. CHP İzmir Milletvekilimiz Mustafa Balbay ve Zonguldak Milletvekilimiz Mehmet Haberal yılardır zulümhanede tutulmaktadır. Bu süreci ne insan aklı almakta ne de vicdanlara sığmaktadır. Yeri geldiğinde 'konu yargıya intikal etmiştir' diye kaçamak cevap verenler yeri geldiğinde de yargısız infaz yapmaktan kaçınmamaktadır" dedi.

Toplumda atılan sessiz çığlıkların haykırışa dönüştüğünü ifade eden Av. Çinkılıç, şunları söyledi:

"Montesque, 'Bir tek kişiye yapılan haksızlık bütün topluma yapılan tehdittir' demiştir. Sessiz çığlıklar artık haykırışa dönüşmüştür. Süreç o kadar acımasız yürümektedir ki çocuklar babasız, kadınlar kocasız, analar evlatsız, askerler komutansız, öğrenci hocasız, hasta doktorsuz bırakılmıştır. Siyasallaşmış yargının acımasız çarkları her gün bir masumu dişlileri arasında öğütmektedir. Ne insanların şerefi, ne meslek haysiyeti ne ülkenin geleceği umurlarda olmamıştır. Yeter ki siyasi çark dönsün. Onuru için intihar edenler, özgürlüğü tadamadan yitip gidenler, yıllarca özgürlüğünden yoksun bırakılanlar halkın gönlünde çoktan beraat etmiş, tarihin sayfalarında yerlerini unutulmamak üzere almışlardır. Sokrater, 'Bir yargıç iyi niyetle dinlemeli, akıllıca karşılık vermeli, sağlıklı düşünmeli, tarafsızca karar vermelidir' demiştir. Ülkemizde tarafsızca karar verebilecek yargıçların olduğuna inanmak istiyorum. Adalet mülkün temeli ise mülk devlet ise devletin devamı için adalet mutlaka gerçekleşmelidir."

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2013, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz