Flaş... Sulama birlikleri DSİ'ye devrediliyor

TBMM’de konuşan CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, sulama birliklerinin kapatılmamasını istedi Bakan Eroğlu, ‘DSİ’ye devredilecek’ dedi

Flaş... Sulama birlikleri DSİ'ye devrediliyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Türkiye’deki 2 bin 500 sulama birliğinin kapısına kilit vurulmasının daha büyük sorunlar doğuracağını vurguladı.
SUYA ERİŞİM GÜÇLEŞİR
Hükümet kanadının sulama birliklerinin kaldırılacağına yönelik söylemleri üzerine büyük tedirginlik yaşayan Adana’daki sulama birlik başkanlarıyla CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut’un da katıldığı toplantıda bir araya gelen Tümer, sorunları dinledikten sonra konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı.
KAPATILMAYACAK, DSİ’YE DEVREDİLECEK
Meclisteki konuşmasında sulama birliklerinin kapatılmasına yönelik girişimlerin binlerce insanın işsiz kalacağı anlamına geldiği gibi çiftçinin suya erişimini de güçleştireceğini kaydeden Tümer’e yanıt veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, birliklerin kapatılmayacağını ancak Devlet Su İşleri’ne (DSİ) devredileceğini kaydetti.

MEVZUAT YENİDEN DÜZENLENMELİ

banner625
Türkiye Sulama Kooperatifleri Birliği kayıtlarına göre Türkiye genelindeki 2  bin 500 sulama kooperatifinin incelendiğinde birliklerde çalışan sayısı ve araç-ekipmanda artış olduğunun görüleceğini vurgulayan Tümer, şunları söyledi:
“Birlik başkanları ve yönetim kurulunda yer alan vatandaşların çiftçilerin katılımı ve tercihleriyle göreve gelmeleri de demokrasinin içselleştirilmesi adına önemli bir etkendir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Valilikler ile Devlet Su İşleri Bölge Müdürlükleri tarafından denetlenen ve usulsüzlük tespit edilen sulama birliklerine yasalar çerçevesinde müdahale edilmeli ancak çiftçi lehine düzenli çalışmalar yapan sulama birlikleri daha çok güçlendirilmelidir. Bu kapsamda 6172 sayılı Sulama Birlikleri Kanunu’nda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için mevzuat yeniden düzenlenmeli, pompajlı sulama tesislerini devralmış birliklere enerji desteği sağlanmalı, faturalardaki KDV, TRT payı gibi kalemler kaldırılmalıdır.”
BAKAN EROĞLU’NUN YANITI
Tümer’in konuşmasının ardından yanıt veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, şöyle konuştu:
“Sulama birlikleri bazı yerlerde çok iyi çalışıyor ama vatandaşlardan çok şikâyet var. Yani denetim eksikliği vardı, biz denetlemeye başladık. En azından DSİ el atsın, ciddiyet gelsin. Bazı yerlerde, bazı kanalların bakımı yapılamıyor. Dolayısıyla, para yeteri kadar toplanamıyor, borçları var. Dolayısıyla, bu konuda genel bir talep vardı, biz de bu mevzuda bir kanun tasarısı hazırlıyoruz. Burada esas DSİ tarafından sıkı şekilde denetlensin, işletme bakımı yapılsın, paralar adil şekilde toplansın, borçlar da belli bir süre içinde tasfiye edilsin şeklinde bir düşüncemiz var. Ben zaten grup başkan vekilleriyle görüşüyorum, onların görüşünü alarak, hatta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızla da görüştük ve neticede bu kanun tasarısı son şekline geldi ama özellikle Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu’ndaki üyelere bir sunum yapacağız, daha sonra yüce Meclise gelecek.”

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salim cakir
Salim cakir - 2 yıl Önce

Birlik adı altında başkanlar çiftliğinden başka bişey değil bunlar devletimizin müdahale etmesini istiyoruz

Doğan yılmaz
Doğan yılmaz - 1 yıl Önce

Ben sulama birliğine 02.07.2002 de girdim girdiğim yıldan beri daaire ve başkanlarla iç içe çalıştım ama şu gerçektirki her gelen başkan birlikleri kendi babaların dan miras kalmış gibi kullanıyorlar şahsi ihtiyaçlarını dahi kurumun kasasından yapıyorlar yükünü tutup gidiyorlar ve bu yüzden kurumlar zararda ve batıyor buralara devlet el atması gerekiyor

Murat karakaş
Murat karakaş - 1 yıl Önce

Sulama birlikleri hizmetten cok vurgun pesinde bir an önce dsı el atmali

Nizam ğökcek
Nizam ğökcek - 1 yıl Önce

Sulama birlik başkanı ejdadların kalmış gibi saltanat sürdürüyorlar tabiki kapanmasını istemezler devlet acilen denetleme yapmalı kurumun araçları peyder şeyi kullanılıyor ????? Yahyalı kayseri

kemal kartal
kemal kartal - 1 yıl Önce

Devir edilirse mevsimlik çalisiyoruz bizim geçişimizde olacakmi ne olacak çalisanın hali

Önder tepe
Önder tepe - 1 yıl Önce

Konya Ereğli çakmak mahallesi de aci DSİ devirolsun çünkü susuzluktan arazilerimiz elden gidiyor iki km ilerde kuyularda aşır suvar biz susuzluktan. Yaniyak

nurdan
nurdan - 1 yıl Önce

enkısa zamanda bu kanun onaylansın başkanların usulsüzlükleri bitsin

SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz