​Mezarlık saldırısı TBMM’de

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Başbakan ve İçişleri Bakanı’na çeşitli sorular yöneltti

​Mezarlık saldırısı TBMM’de

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Ali Hocalı Mahallesi’ndeki mezarlıkta 15 mezar taşının tahrip edilmesinin ardından akıllara gelen soruları Başbakan Binali Yıldırım ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

TEPKİ VE ENDİŞE HAKİM!
Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) Başbakan Yıldırım ve İçişleri Bakanı Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle soru önergesi sunan Tümer, Malatya’da Alevi yurttaşların kapılarının önüne konulan işaretlerin ardından yine daha çok Alevi yurttaşların defnedildiği Ali Hocalı Mezarlığı’nda meydana gelen bu olayın vatandaşların tepki ve endişesine neden olduğuna vurgu yaptı.

“BENZERLİK VAR MI?”
İlk olarak Başbakan ve İçişleri Bakanı’nın olaydan haberdar olup olmadığını sorgulayan Tümer, Malatya ve Adana olayları arasında benzer bir provokasyon olabileceğine yönelik endişelere işaret etti.
Son dönemlerde toplumun kutuplaştırma/ayrıştırma girişimleri, provokatif eylemlerle karşı karşıya kalması nedeniyle hükümetin acil bir önlem planı olup olmadığını da sorgulayan Tümer, şu sorulara yanıt aradı:

1-    Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Ali Hocalı Mezarlığı’nda meydana gelen olaydan haberdar mısınız?

banner625
2-    Mezarlıkta inceleme yapan Adana polisi, olayla ilgili kişi ya da kişilere ait herhangi bir ize rastlamış mıdır?

3-    Adana’daki mezar taşlarının kırılması olayıyla Malatya’da evlerin kapılarına konulan işaretlerin benzer bir provokasyon içerdiği düşünülmekte midir?

4-    Son 15 yılda özellikle hangi illerde  bu tür provokatif olayla karşı karşıya kalınmıştır?

5-    Son 15 yılda yaşanan bu tür olayları gerçekleştirdikleri gerekçesiyle yakalanan kişi ya da kişiler var mıdır? Varsa kaç kişidir? Ne tür cezalara maruz bırakılmışlardır?

6-    2014 yılında İzmir'in Selçuk İlçesi, Zeytinköy Mahallesi'nde, Aleviler'e ait olduğu belirlenen 35 mezar, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tahrip edilmiş yine aynı yıl Antalya'nın merkez ilçelerinden Kepez'deki yaklaşık 20 Alevi mezarının tahrip edildiği basına yansımıştır. Referandumun ardından Hatay’ın Arsuz ilçesinde de mezarlık tahribi yaşandığı bilinmektedir. Son olarak Adana’da gerçekleşen mezarlık saldırılarında benzer yönler bulunmakta mıdır?

7-    Son dönemlerde toplumun kutuplaştırma/ayrıştırma girişimleri, provokatif eylemlerle karşı karşıya kalması nedeniyle hükümetin acil bir önlem planı var mıdır?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz