SİYASET:
MHP'den 'Eşzamanlı mücadele” mesajı

MHP’li akademisyen milletvekillerinden oluşan bir heyet, Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarına yönelik alınan kararlar ve yükseköğretimde yaşanan gelişmeleri değerlendirmek üzere Yükseköğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ı ziyaret ettiler.

MHP TBMM Grubu adına gerçekleştirilen ziyarette MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, MHP Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın, MHP Antalya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Selim Yurdakul ve MHP Osmaniye Milletvekili Doç. Dr. Ruhi Ersoy hazır bulundu.

4 SAYFALIK ÖNERİ DOSYASI

MHP heyetinin, YÖK’e sunduğu 4 sayfalık öneride, önce “Türkiye’nin güvenlik ve bekasını temin ve takviye etmek öncelikle devletin en temel görevidir. Bu maksatla gerekli ve aciliyeti olan yasal veya idari tasarrufların sırasıyla ve süratle alınması kaçınılmaz, ertelenemez, tehir edilemez bir zorunluluktur” tespiti paylaştı.

BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE EŞ ZAMANLI MÜCADELE EDİLMELİ

MHP’nin önerisinde, yüksek öğretim kurumlarında eğitimi engelleyen ve zaman zaman terör estiren başta PKK olmak üzere bütün terör örgütlerine karşı eşzamanlı mücadele istendi.

Öneride “Milliyetçi Hareket Partisi olarak temel ilkemiz devletin, tüm kamu kurumları ile birlikte yükseköğretim kurumlarında da başta FETÖ ve PKK olmak üzere her türlü terör örgütleri ve illegal yapılanmalarla eş zamanlı olarak sonuna kadar mücadele etmesi ve bu yapılanmaların kökünü kazımasıdır.” ifadesi yer aldı.

“TEMKİNLİLİK” VURGUSU

“Mücadelede temkinlilik ilkesi esas olmalıdır” denilen öneri “Ancak bu ilke, hiçbir suretle ülkede istikrarsızlığa katkı verecek, mücadeleleri sulandıracak, adalet duygusunu zedeleyecek ve yeni mağdur kitleleri oluşturacak biçimde kullanılmamalıdır. Devletin ana vasfı intikamcı davranmaması, kin ve garezle önüne gelene suç isnat etmemesidir. Hukukun üstünlüğüne riayet ve demokrasinin kılavuzluğuna bağlılık şu sıralar en çok gözetilmesi ve dikkat edilmesi gereken erdemler arasındadır.” şeklinde devam etti.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ…

“Kapatılan Vakıf Üniversitelerine İlişkin Sorunların Çözümü” başlığı altında ise  “Kapatılan üniversitelerde okuyan öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun FETÖ ile organik bağı olmadığı göz önünde bulundurulursa oluşabilecek mağduriyetin gerek FETÖ tarafından gerekse farklı siyasal söylemlerle Devlete karşı yeni bir muhalefet dalgası oluşmaması konusunda azami gayret sarf edilmelidir.” uyarısında bulunuldu.

ÖNERİ DOSYASINDAN BAZI BAŞLIKLAR

-YÖK tarafından düşünülen ÖSYM giriş puanlarına göre yerleştirme çözümünün belirlenen krîterler ve muhtemel olasılıklar dikkate alınarak öncelikle bir simûlasyonu yapılmalıdır.

-Yerleştirmenin yapılacağı üniversitelerde oluşacak yoğunluklar yeni sorunlara neden olmamalıdır.

-Farklılıkların neden olabileceği intibak sorunları ve buna bağlı yıl kayıpları göz ardı edilmemelidir.

-Sorunun çözüme kavuşması sürecinde öğrencilerin ailelerinin yanında ve üniversite okumak için tercih ettikleri şu an eğitim için bulundukları şehirlerde eğitim görme taleplerinin karşılanması önceliğimizdir.

-Özel öğrenci statüsünde başka bir üniversiteden ders alınması durumunda alınan ders kredisine göre bir ücret ödemesi hali öğrenci ve aileleri için ilave bir mali külfet getirmemelidir.

-Öğrenciler kapatılan üniversitelerin bulunduğu illerdeki mevcut bir garantör/hami üniversiteye toplu veya fakülte ya da bölüm bazında devredilebilir.

AÇIĞA ALINAN AKADEMİK VE İDARİ PERSONEL

-Açığa alınmalarda genel nitelikli tek kriterin başka ölçütler ve somut delillerle de desteklenmesi adaletli bir davranış biçimi olacaktır.

-Eylül ayından itibaren üniversitelerimizin açılacağını da dikkate aldığımızda eğitim ve öğretim faaliyetlerinin aksamaması ve bundan daha önemli olan ve telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerin önlenmesi için bir an önce açığa alınmalarla ilgili yapılan itirazlar değerlendirilmeli ve sonuca bağlanmalıdır. Gerekiyorsa “izleme” biçiminde bir yol takip edilmelidir.

-Açığa alınmalarla ilgili olarak üniversitelerde oluşturulan komisyonlarla ilgili veya komisyonlarda görev alan belli şahsiyetler üzerinde önemli sayılarda şikâyetler siyaset kurumu olarak bizlere intikal ettirilmektedir. Geçmişteki kin ve garezler böyle ciddi bir konu üzerinden bir hesaplama aracı olarak kullanılmasına müsaade edilmemelidir.

 

Anahtar Kelimeler
MhpMevlüt Karakaya
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner529

banner528

CHP Çukurova Gençliği Görev Dağılımı...
CHP Çukurova ilçe Gençlik Kolları Başkanı Hüseyin Tarkan başkanlığında oluşan yeni yönetim kurulu...

Haberi Oku