MHP’li Karakaya’dan Üreticiler adına çağrı!

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, afete maruz kaldığı için borcunu ödeyemeyen üreticiler ve narenciyede geciken DFİF için çağrı yaptı.

MHP’li Karakaya’dan Üreticiler adına çağrı!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, afete maruz kalan çiftçilerin borçlarının ertelenmesi ve geciktiği için narenciye üreticisi aleyhine gelişen DFİF’in bir an önce açıklanması çağrısında bulundu.

KARAKAYA SORUNUN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

MHP’li Mevlüt Karakaya, tarım sektörünün ve üreticilerin yaşadığı sorunların peşini bırakmıyor. Bu alanda üreticilerin sesi olmaya devam eden ve sık sık yaşanan sorunları Ankara’da TBMM çatısı altında dile getiren Karakaya, son açıklamasında, hasar tespit çalışması yapıldığı halde borçları ertelenmeyen afetzede çiftçilerin feryadına tercüman oldu.

AFETLER ÜRETİCİYİ PERİŞAN ETTİ

2017 yılının başlarından yaz aylarına kadar olan zaman diliminde, başta Adana olmak üzere Mersin, Osmaniye, Hatay ve birçok ilde değişik tarihlerde şiddetli yağmur, don, dolu, fırtına, sel ve kavurucu poyraz gibi tabi afetler yaşandığını hatırlatan Karakaya; bu afetler sonucunda narenciye, pamuk, kavun, karpuz, zeytin ve benzeri ürünlerin önemli oranlarda zarar gördüğünü söyledi.

AYLAR GEÇTİ AMA GEREĞİ YAPILMADI

Meydana gelen zararların İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerince yerlerinde tespit edildiğini belirten Karakaya “Hasat dönemi geçti, Kasım ayının son dilimine girdik. Ekim ve Kasım ayı çiftçilerimizin ödeme ayı. Büyük bir çoğunluğu banklara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını ödeyemediklerinden dolayı temerrüde düştüler. Hem cezalı duruma düşmeleri hem de dolan kredi limitlerinden dolayı yeni borçlanma imkânları da kalmamıştır. Bu yüzden çiftçilerimizin önemli bir kısmı tefeci kapılarına muhtaç hale gelmişlerdir. Dolayısıyla özellikle bugünlerde dört gözle Ankara’dan; hükûmetten, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından gelecek bir haber beklemektedir.” dedi.

banner625

ÜRETİCİNİN BORCU 82 MİLYARI BULDU

Tarım sektöründeki üretici kesimin 2004’te 5 milyar olan borcunun 82 milyara çıktığına dikkat çeken Karakaya “Doğal afetten zarar görmeyen çiftçimizin durumu dahi iyi değildir, borçları katlanarak artmaktadır.” derken, hasat döneminde gümrük vergilerinin düşürülmesini ise “Bu yıl doğal afetin; dolunun, aşırı sıcağın vurmadığı bölgeleri de maalesef hükümet vurdu.” sözleriyle değerlendirdi.

NARENCİYEDE DFİF GECİKTİRİLMEMELİ

Narenciyedeki DFİF desteklerinin de daha fazla geciktirilmeden açıklanması çağrısında bulunan Karakaya “Bugünlerde narenciye hasadı yapılmakta, ihraç izinleri beklenmektedir. Buna rağmen her yıl Ağustos–Eylül ayında açıklanan Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu desteklerinin halen açıklanmamış olması piyasa fiyatının çiftçilerimiz aleyhine oluşmasına neden olmaktadır. 1 milyar Dolara yaklaşan ihracat geliri ve sadece ekonomik getirisiyle değil Kış aylarında azalan tarımsal istihdama da katkısıyla sosyal bir öneme sahip olan narenciye sektöründe; sezonunun başlamasıyla birlikte bu alanda tarımsal faaliyet gösteren üreticilerimizin sorunları da bir an önce İŞTE ÜRETİCİLERİN BEKLENTİLERİ…

MHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, üreticiler adına şu çağrıda bulundu:

“2016 yılında yapılan borç ertelemesine benzer şekilde, 2017 yılında yaşanan afetlerden zarar gören çiftçilerimizin her türlü vergi ve SGK prim borcu en az bir yıl süreyle, faizsiz olarak ertelenmelidir. Üst üste afet yaşayan çiftçilerimizin borçlarını bir defada ödeme imkânı yoktur. Bu durumdaki çiftçilerimizin borçları faizsiz olarak uzun vadeye yayılarak yapılandırılmalıdır. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne bakılmaksızın tüm çiftçilerimizin kamu bankalarına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçları faizsiz olarak ertelenmelidir. Özel bankaların da tarımsal kredilerde borç erteleme ve yapılandırma kapsamına alınması sağlanmalıdır. Üreticilerimize faizsiz, yeni ve uzun vadeli kredi imkânları sunulmalıdır.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz