Özdiş, Eğitim-sen üyelerinin durumunu sordu

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş Eğitim-Sen’li öğretmenlerin yaşadığı açığa alınma ve meslekten ihraç mağduriyetini TBMM gündemine taşıdı.

Özdiş, Eğitim-sen üyelerinin durumunu sordu
banner560

CHP’li Özdiş, Milli Eğitim Bakanı’na “15 Temmuz darbe girişi sonrası Eğitim-Sen’li kaç öğretmen açığa alınmış, kaçı meslekten ihraç edilmiştir. Eğitim-Senli öğretmen ve yöneticiler hakkında verilen kararları gözden geçirmeyi düşünmüyor musunuz?” diye sordu.

/ANKARA

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, geçtiğimiz haftalarda Kahramanmaraş’ın Nurhak İlçesi’ne yaptığı ziyarette Eğitim-Sen’li öğretmenlerin eylemine katılmış, hükümete yönelik sert açıklamalarda bulunmuştu. Bölge sakinleri tarafından yoğun ilgi ve katılımla yapılan bu eylem sonrası Ankara’da TBMM çalışmalarına katılan Özdiş, Eğitim-Sen’li öğretmen ve okul yöneticilerinin yaşadığı mağduriyeti Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a sordu.

BİNLERCE ÖĞRETMEN AÇIĞA ALINMIŞTI
Hükümet politikalarına muhalifliğiyle bilinen Eğitim-Sen mensubu binlerce öğretmen son zamanlarda çıkarılan KHK’larla açığa alınmış veya meslekten ihraç edilmişti. Aileleri de hesaba katıldığında mağdur sayısının on binleri bulduğunu ifade eden Özdiş, Türkiye genelinde 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kaç Eğitim-Sen mensubunun soruşturma geçirdiğini, kaçının açığa alındığını ve kaçının meslekten ihraç edildiğini sordu.
Anayasal ve sendikal haklarını kullanarak 1 saatlik veya 1 günlük iş bırakma eylemi yapan Eğitim-Sen’li öğretmenlerin FETÖ ve/veya PKK sempatizanı ‘terörist’ yaftası yiyerek mağdur olduğunu söyleyen CHP’li İbrahim Özdiş, “Bu durum sosyal ve demokratik devlet ilkesine uymakta mıdır?” diye sordu.

KAÇ ÖĞRENMEN MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİ?
 CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş’in Milli Eğitim Bakanı’na yönelttiği sorular şu şekilde:
“-15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası Türkiye genelinde Eğitim-Sen üyesi kaç öğretmen ve/veya okul yöneticisi soruşturma geçirmiş, kaçı açığa alınmış, kaçı meslekten ihraç edilmiştir? 
-Anayasal ve sendikal haklarını kullanan, genel eğitim öğretim hayatını etkilemeyecek günlük eylemler yapan Eğitim-Sen’li öğretmen ve yöneticiler hakkında verilen bu kararları nasıl değerlendiriyorsunuz? 
-Bir tarafta öğretmen eksikliği nedeniyle eğitimleri aksayan öğrenciler bulunurken, diğer taraftan hukukla bağdaşmayan bu kararlarla işlerinden edilen öğretmenlerin yaşadığı mağduriyet sosyal ve demokratik devlet ilkesine uymakta mıdır?
-Eğitim-Sen’li öğretmen ve yöneticiler hakkında verilen bu kararları gözden geçirmeyi düşünmüyor musunuz?” 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner578