Sözlü, Bahçeli gibi davranmaya başladı!

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Kuzey Irak’taki sözde bağımsızlık referandumunun Türkiye’nin milli güvenliğini doğrudan tehdit ettiğini belirtip, 98 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e Kurtuluş Savaşı’nın ilk ilhamını veren Adanalıların, bugün de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin atacağı adımlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne aynı iradeyle güç vereceğini söyledi.

Sözlü, Bahçeli gibi davranmaya başladı!

Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sonrası tarihe geçen  “Bende bütün bu vekayiin ilk hissi teşebbüs bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur” sözünü hatırlatan Başkan Sözlü, “Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni Adana’ya davet ediyoruz. 19 Mayıs 1919’dan 8 ay önce Atatürk’e güç veren Adanalılar, bugün de Cumhurbaşkanımıza ve Meclisimize aynı ruh ve iradeyle ilham verecektir” dedi. 

‘KUZEY IRAK’A YÖNELİK TEDBİR VE YAPTIRIMLAR ADANA’DA KARARA BAĞLANSIN’

banner560
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 24. Uluslararası Adana Film Festivali Film Festivali’nin Onur Ödülleri Töreni’nde yaptığı konuşmada Kuzey Irak’ta gerçekleştirilen bağımsızlık referandumunun Türkiye’nin milli güvenliğini doğduran tehdit ettiğini, Irak’ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğü ile birlikte bölgenin barış, güvenlik ve istikrarı için vahim bir yanlış olduğunu söyledi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de Kuzey Irak’taki referandumun hukuki ve siyasi meşruiyeti bulunmadığını, ateşle oynayan Barzani ve Perşemgelerinin   çok ağır bedel ödeyeceğini ve korsan referandumun kağıt üzerinde kalmaya mahkum olduğunu ifade ettiğini dile getiren Başkan Sözlü, başta Kerkük olmak üzere tarihi Türkmen illerine zorla el konulması girişimleri ve Kuzey Irak’ta suni bir bağımsız Kürt devleti kurulmasını hiçbir şart altında kabul edilemeyeceğini bildirdi. Başkan Sözlü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kuzey Irak’a yönelik tedbir ve yaptırımlarının Adana’da yapılacak toplantıda karara bağlanması için çağrıda bulundu.

‘ATATÜRK KURTULUŞ SAVAŞININ İLK İLHAMINI ADANALILARDAN ALDI’

98 yıl önce Ulu Önder Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın ilk ilhamını Adanalılardan aldığını hatırlatan Başkan Sözlü, şunları söyledi:
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı öncesi konakladığı Adana’da önemli görüşmeler yapmıştır. Adanalılar, tek ses ve tek yürek olarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında olduğunu tüm dünyaya haykırmıştır. Zaten Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Atatürk, daha sonraki bir konuşmasında ‘Bende bütün bu vekayiin ilk hissi teşebbüs bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur’ diyerek Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için ilk ilhamı Adana’da aldığını vurgulamıştır. Bundan ötürü, Adanalılar olarak ne kadar gurur duysak azdır. Benzer sorunlar bugün yine önümüzdedir.Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin milli güvenlimizi tehdit eden unsurlara karşı ilgili alacağı kararlarda, atacağı adımlarda Adanalılar olarak 98 yıl önce gibi aynı ruh ve iradeye sahibiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni Adana’ya davet ediyoruz.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kuzey Irak’a yönelik siyasi, askeri, hukuki ve ekonomik tedbirlerini Adana’da karara bağlamasını ve tüm dünyaya Adanalıların vereceği destekle ilan etmelerini bekliyoruz.”  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER