Tümer “Adanalılar, otomobil fabrikasını hak ediyor”

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, TBMM’de yaptığı konuşmada 200 yıllık sanayi kültürüyle öne çıkan Adana’nın otomobil fabrikasını hak ettiğini vurguladı

Tümer “Adanalılar, otomobil fabrikasını hak ediyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) genel kurulu bütçe görüşmeleri esnasında yaptığı konuşmada, yerli otomobil fabrikasının Adana’da kurulması gerektiğini vurguladı. 

MALİYE BAKANINA SESLENDİ

Mecliste bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal’a seslenen Tümer, hem yanlış teşvik uygulamalarından doğan mağduriyetin giderilmesi hem de sahip olduğu potansiyel ve avantajlar doğrultusunda bölge ekonomisinin kalkınması için yerli otomobil fabrikasının Adana’da kurulmasının şart olduğuna değindi.

“KALİFİYE PERSONEL POTANSİYELİ YÜKSEKTİR”

banner560
TBMM'de, fabrikanın neden Adana'da kurulması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatan Tümer, “Adana, bereket fışkıran topraklarının yanı sıra 200 yıllık köklü sanayi geçmişine sahip, Doğalgaz ve petrol hatlarıyla, Ortadoğu’ya yakın konumuyla, karayolları, demiryolu, havayolu ve deniz yoluyla gerek konum, gerekse lojistik açıdan yatırıma çok uygun, büyük avantajlara sahip bir ilimizdir. Ayrıca, hali hazırda otobüs, midibüs, kamyon, kamyonet üretimi yapılan bir bölge olması dolayısıyla, kalifiye personel potansiyeli de yüksektir” dedi.

“ADANA, İSABETLİ BİR KARAR OLUR”

Osmaniye’deki güçlü demir-çelik sektörünün de bu avantajı desteleyen bir diğer unsur olduğuna işaret eden Tümer, şunları söyledi:

“Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesindeki Otomotiv Bölümü de Adana’da kurulu olan ve 64 ülkeye otobüs ihracatı yapan Temsa’nın yanısıra, MAN, Mercedes Benz, NUROL Makine, Sanko gibi sektörün önemli firmalarıyla da işbirliği içinde otomotiv sektöründe önemli çalışmalara imza atmaktadır. Hem yanlış teşvik uygulamalarından doğan mağduriyetinin giderilmesi hem de sahip olduğu potansiyel ve avantajlar doğrultusunda bölge ekonomisinin kalkınması anlamında Adana’ya yerli otomotiv fabrikası kurulması düşünülmesi isabetli bir karar olacaktır.”

MALİYE BAKANI KONUYU GÖRÜŞECEK

Tümer’in konuşmasının ardından konuyla ilgili bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, ortak girişim grubunun kendi değerlendirmesini yapmak suretiyle bir tercih ortaya koyacağını söyledi. Milletvekili Tümer aracılığıyla iletilen bu talebi ilgili bakanla paylaşacağını ifade eden Ağbal, “Sayın Tümer, ‘Acaba Türkiye'nin yerli otomobili Adana'da yapılabilir mi?’ diye bir soru sordular. Adana'daki sanayinin bu anlamda son derece elverişli olduğunu, bu anlamda eğitim koşullarının da son derece gelişmiş olduğunu ifade ettiler. Ben de, Sayın Vekilimizin bu düşüncelerini ilgili Bakanımızla paylaşacağım. Bir yarış var burada. Görüyorum. Yani Türkiye'nin otomobiliyle ilgili, bunun yapılacağı yer konusunda farklı illerimizin bu yatırımın kendi illerinde yapılmasıyla ilgili talepleri var. Burada ortak girişim grubu kendi değerlendirmesini yapmak suretiyle sanıyorum böyle bir tercihi ortaya koyacak” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner621