Tümer “Binlerce taşeron işçi, işsiz kaldı”

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, taşeron işçilerin korktuklarının başlarına geldiğini vurguladı

Tümer “Binlerce taşeron işçi, işsiz kaldı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, başvuru süresinin başladığı 2 Ocak’tan bu yana büyük bir tedirginlik yaşayan taşeron işçilerinin korktuğunun başına geldiğini vurguladı.

İŞLERİNDEN OLDULAR!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile taşeron işçilerin kadroya geçişinin sağlanacağının belirtildiğini ancak gelinen süreçte Adana’da yüzlerce, Türkiye genelinde binlerce taşeron işçisinin işlerinden, aşlarından edildiğini kaydeden Tümer, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) 8 maddelik bir soru önergesi sundu.

ÇALIŞMA BARIŞI KORUNMALIDIR!

Güvenlik soruşturmasının mevzuatın öngördüğü usul ve esaslara uymamak gibi muğlak ve şüpheli gerekçelerle pek çok taşeron işçinin kadro kapsamı dışında tutulduğunu dile getiren Tümer, çalışma barışının korunması ve yaratacağı sosyal sorunların önüne geçilmesi açısından kadro başvurusu reddedilen işçiler için bir an önce çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

BİRKAÇ AY CEZA ALANLAR DA İŞİNDEN OLDU
Belediye ve il özel idarelerinde çalışan yaklaşık 450 bin taşeron işçiye kamu işçisi kadrosu verilmediği gibi mevcut hak ve ücretlerle kadroya geçişi kabul eden binlerce işçinin iş akitlerinin çeşitli gerekçelerle son bulduğunu dile getiren Tümer,  “Emeklilik, usul ve esaslarda belirtilen bütçe kapsamında bulunmadığı, devlet memurluğu kanununda aranan adli sicil kaydı şartını sağlamadığı ya da ceza evlerinde cezasını çektikten sonra mahkemelerce hukuki süreç kapsamında salıverilenlerin de kadro başvuruları kabul edilmemiştir. Bu kapsamda birkaç ay ceza alanlar dahi kadro kapsamı dışında tutulmuştur” dedi.

HUKUKLA BAĞDAŞIR YANI VAR MIDIR?
CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, TBMM’ye sunduğu önergesinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından şu sorulara yazılı olarak yanıt verilmesini istedi:

banner625
1-    Taşeron işçilerin mevcut hak ve ücretlerle kadro başvurularının sona erdiği 11 Ocak 2018 tarihi itibariyle başvuruda bulunan işçi sayısının Türkiye geneli ve Adana ili için ayrı ayrı sayıları kaçtır?

2-    Başvuruda bulunan işçilerden başvurusu uygun bulunanların iller ve kurumlar itibariyle dağılımı nedir?

3-    Başvuruda bulunduğu halde başvurusu uygun bulunmayanların iller ve kurumlar itibariyle dağılımı nedir?

4-    Başvurusu kabul edilmeyenlerin mevzuatta tanımlanan açık engeller dışında subjektif gerekçelerle elemeye tabi tutuldukları yönündeki şikayetlere ilişkin bir inceleme yürütülmekte midir?

5-    Türk mahkemelerince yargılanan, cezalarını çeken ve yine Türk mahkemelerince serbest bırakıldıktan sonra taşeron olarak işbaşı yapan işçilerin kadro başvurularının reddedilmesinin hukukla bağdaşır bir yanı var mıdır?

6-    Güvenlik soruşturması gerekçesi ile başvurusu geri çevrilenlerin ilgili mevzuattaki hükümler tam uygulanmaksızın haksız yere keyfi bir muameleye tabi tutuldukları şeklindeki şikayetleri  hakkındaki değerlendirmeniz nedir?

7-    Taşeron işçisi olarak bir devlet dairesinde çalışması tehlikeli görülmeyen bir kişi devlet kadrosuna geçerken niye tehlikeli olarak değerlendirilmektedir? Bu hususun dini, siyasi vb ayrımcılık için kullanıldığının bir göstergesi değil midir?

8-    Çalışma barışının korunması ve yaratacağı sosyal sorunların önüne geçilmesi açısından kadro başvurusu reddedilen işçiler için ne tür bir çözüm düşünülmektedir?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz