banner678

Tümer “Çukurova, yatırım bekliyor”

TBMM’de ‘Torba Yasa’ görüşülürken CHP grubu adına söz alan Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, konuşmasının tamamını Adana’ya ayırdı

Tümer “Çukurova, yatırım bekliyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin 2007 yılından bu yana hayata geçirilememesi nedeniyle Çukurova’nın büyük zarar gördüğünü vurguladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kamuoyunda torba yasa olarak bilinen ‘Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ maddeleri görüşülürken CHP grubu adına konuşan Tümer, konuşmasının tamamını Adana’ya ayırdı. 
CEYHAN ENDÜSTRİ BÖLGESİ TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ
Adana’nın 200 yıllık köklü sanayi geçmişine sahip, doğalgaz ve petrol hatlarıyla, Ortadoğu’ya yakın konumuyla, karayolları, demiryolu, havayolu ve deniz yoluyla gerek konum, gerekse lojistik açıdan yatırıma çok uygun, büyük avantajlara sahip bir kent olduğuna işaret eden Tümer, Adana ili başta olmak üzere Çukurova Bölgesi için son derece önem taşıyan ancak 2007’den bu yana kamulaştırmada çıkan sorunlar nedeniyle yatırıma açılamayan Ceyhan Enerji ihtisas Endüstri Bölgesi’nde yer alması gereken rafineri, petro-kimya tesisleri, petrol ve doğalgaz depolama tesisleri, liman ve tersane projelerinin bir an önce hayata geçirilmesinin sadece bölge insanı için değil, ülke ekonomisi için de lokomotif bir güç olacağına dikkat çekti.
YATIRIMLARIN ÖNÜNÜ AÇIN!
Yıllarca büyük umutlarla beklenen bu yatırımlar için henüz yer tahsisi yapılmadığını, ‘Yer seçimi yapıldı’ ve ‘Çalışmalar sürüyor’ şeklindeki açıklamalara karşılık somut bir adım atılmadığını vurgulayan Tümer, “Üstelik geçen 10 yıla rağmen yatırımların önünün kapatıldığı kanaati yaygınlaşmıştır. Bölge halkı ve yatırımcılar yatırımların gerçekleşmesi için yer tahsisiyle ilgili bir gelişme beklemektedir. Son yıllarda özellikle fabrikaların kapanması nedeniyle işsizlikle yoğrulan Çukurova Bölgesi’nde yatırım ve istihdamın önünün açılması için daha çok zaman kaybedilmesinin önüne geçilmek zorundadır” dedi.

banner625
“YERLİ OTOMOBİL FABRİKASI ADANA’YA KURULSUN”
Hükümetin gündeminde olan yerli otomobil fabrikasının hangi bölgeye yapılacağının henüz netlik kazanmadığını ifade eden Tümer, “Adana iş dünyası ve sivil toplum örgütleri fabrikanın Adana’da kurulması için üzerlerine düşen görevi yapmaya hazırdır. Yıllardan bu yana süregelen yanlış teşvik uygulamaları, tarım ve sanayiye yeterli desteğin sağlanmaması ve özellikle kamu yatırımlarının istenen düzeyde gerçekleşmemesi kentte bir umutsuzluk havası estirmektedir.  Adana, hali hazırda otobüs, midibüs, kamyon, kamyonet üretimi yapılan bir bölge olması dolayısıyla, kalifiye personel potansiyeline sahip bir kenttir.  Hem yanlış teşvik uygulamalarından doğan mağduriyetin giderilmesi hem de sahip olduğu potansiyel ve avantajlar doğrultusunda bölge ekonomisinin kalkınması, istihdamın artması anlamında Adana’ya yerli otomotiv fabrikası kurulması isabetli bir karar olacaktır” dedi.
“İKİ STADYUMUMUZ OLSUN”
Adana’da yapımına 2014 yılında başlanan ve 2016 yılında hizmete açılacağı belirtilen 33 bin seyiri kapasiteli stadyumun 2017 yılının sonuna gelinmesine rağmen henüz tamamlanamadığını dile getiren Tümer, “Gençlik ve Spor Bakanlığı, 23 şehirde planladığı 25 stadyumun en az 20’sini hizmete açmışken Adana’daki stadyumun 4 yıldan bu yana bitirilememesi akıllara bir takım soru işaretleri getirmiştir” diye konuştu.
Stadyumun hizmete girmemesinin 140 milyon liralık proje maliyetinin de artmasına neden olduğuna işaret eden Tümer, şunları söyledi:
“Adana’nın Sarıçam ilçesindeki stadyumun ne zaman bitirileceğine yönelik kesin bir tarih de verilmemektedir.  Öte yandan Adana kent merkezindeki tarihi 5 Ocak Stadyumu’nun yıkılarak yerine AVM yapılacak olmasının da önüne geçilmelidir. 2.5 milyon nüfusa sahip Adana’da inşaat halindeki stadyum tamamlandığı takdirde 2 stadyumun hizmet verecek olması kentimiz için bir lüks değil gereksinimdir. Tarihi stadyum teknolojik imkanlara kavuşturularak hizmete devam etmelidir. Adanalıların sorunlarının çözümüne yönelik duyarlı davranış sergileneceğine olan inancımla genel kurulu saygıyla selamlarım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz