banner641

Aksu: 'Yedincilik başarı sayılmaz'

Adana’da gerçekleştirilen “Dünya Gençler Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası”na katılan ve turnuvayı yedinci olarak tamamlayan Türk Milli Takımı Başantrenörü Can Aksu, “Dünya Şampiyonasını ilk 3 arasında bitirmemiz gerekirdi. Kendi ülkemizde yedincilik başarı sayılmaz” dedi.

Aksu: 'Yedincilik başarı sayılmaz'

banner560

Aksu, bir hafta süren karşılaşmaları değerlendirdi. 2008 gençler, 2009 büyükler Avrupa Şampiyonası’nın yine Adana’da yapıldığını hatırlatan Aksu, organizasyon konusunda deneyimli kadrolara sahip olan Adana’nın çok başarılı olduğunu, tüm yabancı ülkelerin kafile başkanlarının ülkelerine mutlu ve huzurlu döndüklerini söyledi.

Dünya Şampiyonası’nda ilk 4 maçta iyi performans sergilediklerini, daha sonra ki maçlarda hakem hataları ve bireysel hatalardan dolayı İsveç, İngiltere ve Kanada’ya yenildiklerini belirten Aksu, şöyle devam etti:

“Dünya Şampiyonası’na yeteri kadar kamp ve hazırlık yapmadan katıldık.  Seyirci ve saha avantajını düşünerek, turnuvayı ilk 3 arasında bitirmemiz gerektiğine inanmıştım. Kendi ülkemizde yedincilik başarı sayılmaz. Rakip ülkeler 2 bin, biz ise 200 sporcu arasından milli takımı belirliyoruz. 3 yıl içinde sadece Dubai’de gerçekleştirilen ve 8 ülkenin bulunduğu özel turnuvaya katıldık. Orada da finalde Almanya’yı yenerek şampiyon olmuştuk. Dünya Şampiyonası hem teknik kadro için hem sporcular için önemli deneyim oldu. Bundan böyle Federasyon Başkanı Demirhan Şerefhan ve diğer yöneticilerin katkılarıyla ikili kamp, özel turnuvalar ve dış temas sayısını artıracağız.”

-“ÖNÜMÜZDEKİ YIL 7 OYUNCU BÜYÜK TAKIMA GİDECEK”-

Aksu, genç takımdan 7 oyuncunun yaşının dolduğunu ve büyük takıma gideceklerini belirterek, altyapıdan milli takımda oynayacak kapasitede yeni 15 sporcunun kazanıldığını ifade etti.  2010 yılında Ahmet Yamaç’ın Avrupa’nın en değerli ve skorer oyuncusu, 2013’te ise Mehmet Çetingöz’ün sayı kralı olduğunu anımsatan Aksu, bu oyuncularla gurur duyduğunu söyledi.

Yeni dönemde milli takım oyuncularıyla daha çok birlikte olacaklarını ifade eden Aksu, Türk Milli Takımı’nın her dönemde Avrupa takımlarının korkulu rüyası olduğunu da  sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640