Füze Selami'yi kaybettik !

Adana Demirspor’un efsane futbolcularından Selami Tekkazancı (Füze Selami) yaklaşık 10 aydır tedavi gördüğü Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde yaşamını kaybetti.

Füze Selami'yi kaybettik !

Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, 81 yaşında vefat eden Adana Demirspor’un unutulmaz futbolcusu Selami Tekkazancı’nın başarılı futbolunun yanı sıra, centilmenliği, efendiliğiyle, nezaketiyle örnek bir insan olduğunu söyledi.

Hadi, Adana Demirspor’da efsane futbolcu ve yüzücü Muharrem Gülergin’den sonra en fazla forma giyen ve hizmeti bulunan Selami Tekkazancı’nın, Adana sevdası nedeniyle Fenerbahçe ve Galatasaray Kulüpleri’nden transfer teklifi almasına rağmen Adana Demirspor’u tercih ettiğini belirterek, “16 yaşında giydiği Adana Demirspor formasını 25 yıl sırtından çıkartmadı” dedi.

Adana’nın tanıtımına önemli katkısı bulunan, attığı frikik golleriyle Türkiye’deki tüm kulüplerin dikkatini çeken, genç ve ordu milli takımlarda forma giyen Selami Tekkazancı’nın ailesine ve spor camiasına baş sağlığı dileyen Hadi, Vali Hüseyin Avni Coş’un direktifleriyle Sarıçam Spor Lisesi’nde gerçekleştirilen spor müzesinde, Selami Tekkazancı’nın fotoğraf ve özgeçmişinin yer aldığını ve genç sporculara model olacağını da sözlerine ekledi.

-SELAMİ TEKKAZANCI KİMDİR?-

banner625
1933 yılında Adana’da doğdu. Futbola 16 yaşında 1949 yılında Adana Demirspor’da başladı. Attığı firikik golleriyle dikkati çekerek hem Fenerbahçe hem de Galatasaray Kulüpleri’nden transfer teklifleri aldı. Kısa bir dönem İstanbul’da kaldı. Ancak, Adana Demirspor sevgisi nedeniyle yeniden Adana’ya döndü.

Adana Demirspor’un efsane futbolcusu Muharrem Gülergin ile birçok şampiyonluklar yaşadı. Genç ve Ordu Milli takımlarında forma giydi. 1953-1954 futbol sezonunda Türkiye Amatör Takımlar şampiyonasında Selami Tekkazancı’nın Hacettepe takımına attığı tek golle, Adana Demirspor Türkiye şampiyonu olmuştur. Yine 1971-1972 futbol sezonunda Adana Demirspor ilk kez Süper Lig’e çıkmasında Selami Tekkazancı’nın büyük katkısı oldu.

1974 yılında Türkiye’nin ve 3 büyüklerin ünlü şöhretler karmasının katılımıyla 5 Ocak Fatih Terim Stadı’nda jübilesini yaptı. Selami Tekkazancı, jübilesini yapmasına rağmen Adana Demirspor kötü durumda olduğu için 2 yıl daha futbol oynadı. 38 yaşında futbola veda etti. Adanaspor ile Adana Demirspor kulüplerinde antrenörlük yaptı.

Devlet Demiryolları’ndan emekli olan Selami Tekkazancı,  6 Haziran 2013 tarihinde Mersin’deki yazlığında rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Yaklaşık 10 aydır Adana’da Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde tedavi gören Selami Tekkazancı yaşamını kaybetti.

Selami Tekkazancı’nın cenazesi bugün saat 15.00’te Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi morgundan alınarak Kabasakal Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz