banner641

Tarihi Kızıldağ güreşleri yapıldı

Adana’nın Karaisalı ilçesi Kızıldağ Yaylası’nda geleneksel olarak gerçekleştirilen “Tarihi Geleneksel Kızıldağ Güreşleri”nde, Erzurum bölgesinden Sait Bingöl’ü yenmeyi başaran Kocaeli bölgesinden Ali Rıza Kaya, başpehlivanlığı elde etti.

Tarihi Kızıldağ güreşleri yapıldıTarihi güreşlere Türkiye’nin çeşitli illerinden toplam 480 güreşçi katıldı. 15 kadar hakemin görev yaptığı müsabakalara güreş severler büyük ilgi gösterdi. AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan Zopçuk, 3. Kez güreş ağası seçildi ve dereceye girenlere toplam 12 bin 700 TL para ödülü ve çeşitli armağanlar dağıtılmasını sağladı.

Güreşler başlamadan önce vatandaşlara seslenen Fatoş Gürkan Zopçuk, hükümetin icraatlarını ve Adana’ya yapılan yatırımları anlattı.  Parti ayrımı yapmadan 15 ilçeye yatırımlar gerçekleştirildiğini ifade eden Zopçuk, ‘’En büyük dileğimiz birliğimizin ve beraberliğimizin bozulmamasıdır. En büyük milliyetçilik budur’’ dedi.

Etkinlikte konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, başta Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik olmak üzere, güreşlere emeği geçenlere ve farklı illerden gelen güreşçilere teşekkür etti.

Yayla’da yaşamlarını sürdüren kadınlar sıkma, gözleme ve ücretsiz ayran dağıttılar. Ayrıca, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü çalışanları kurdukları stant ile çay, kahve, meyve, kuru pasta dağıttılar. Seyhan, Sarıçam ve Yüreğir belediyesi de etkinliğe önemli katkı sağladılar.

Adana Çukurova İlçesi 100. Yıl Mahallesi Cami İmamı Mahmut Işıl tarafından Kur’an-ı Kerim ve dua okunmasıyla başlayan güreşlerde, Cazgır Mustafa Sarı manilerle ve şiirlerle etkinliği güçlendirdi. Ayrıca, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı gösteri sundu.

Etkinliğe, Vali Yardımcısı Halis Arslan, Durmuş Gencer, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, Şube Müdürü Mahmut Kır, Osmaniye Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Karaisalı Kaymakamı İdris Arslan, Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zembilci, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Tertip Komitesi Başkanı Sıtkı Polat, İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuh Yıldız, Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acar, Güreş Vakfı Başkanı İlyas Karabulut, Güreş Federasyonu İl Temsilcisi Yusuf İnce, İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Yarbay Selahattin Özenli, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Akın Zaimoğlu, Ak Parti il ve ilçe yöneticileri ve diğer davetliler katıldı.

-KİLOLARINDA BİRİNCİ OLAN SPORCULAR-

Güreşlerde, Erzurum bölgesinden Sait Bingöl’ü yenmeyi başaran Kocaeli bölgesinden Ali Rıza Kaya, başpehlivan oldu. Çekişmeli geçen müsabakada deneyimli güreşçi Ali Rıza Kaya sevinen taraf oldu. Bu arada, en teknik sporcu Yüreğir Belediyesi’nden Gökhan Yıldız, en iyi peşrev çeken sporcu Adana Güreş Eğitim Merkezi antrenörlerinden Ersin Çetin, En centilmen sporcu Sarıçam Belediyesi’nden Duran Taylan Okuyucu seçildiler. Ayrıca,  kilolarında birinci olan sporcular şunlar:

30 kilo: Ali Han Öksüz (Adana)

35 kilo minik: Furkan Gizir (Kahramanmaraş)

40 kilo minik: Dur Ali Koçak (Ankara Kızılcahamam)

35 kilo yıldız: Şükrü Çetiner (Adana-Kozan)

banner560
40 kilo yıldız: Nuh Göz (Kahramanmaraş)

45 kilo yıldız: Hüseyin Tekerlek (Mersin)

50 kilo yıldız: Can Çevikol (Mersin)

55 kilo yıldız: Burak Sevgili (Adana)

60 kilo yıldız: Ömer Çomluk (Kahramanmaraş)

65 kilo yıldız: Yunus Doğan (Kahramanmaraş)

50 kilo büyük: Hüseyin Çakıt (Adana)

55 kilo büyük: Gökhan Zorba (Osmaniye)

60 kilo büyük: Nebi Uzun (Ankara)

65 kilo büyük: Ersin Çetin (İstanbul)

70 kilo büyük: Mustafa Kuyucu (Kahramanmaraş)

75 kilo büyük: Muhammed İlkhan (Ankara)

80 kilo büyük: İsmail Bulut (Kahramanmaraş)

90 kilo büyük: Kürşat Gökoluk (Adana) 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640