Düzenlendiği her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti Adana’da buluşturan “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın 11’incisi 25-30 Nisan 2023 tarihlerinde düzenlenecek. Karnavalın simgesi haline gelen kostümlü kortej geçişi de 29 Nisan Cumartesi günü Adana caddelerinde gerçekleşecek. Türkiye’nin ilk ve tek karnavalı olarak dünyanın sayılı karnavalları arasına girmeyi başaran“Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda” eğlenceli etkinliklerin yanında çok sayıda kültürel ve sanatsal aktivite de yer alacak.

Geçtiğimiz yıl 1 milyondan fazla kişinin Adana sokaklarında buluştuğu karnavala, her yıl olduğu gibi yine yüz binlerce kişinin katılması bekleniyor. Karnaval Komitesi’nden yapılan açıklamada portakal çiçekleri kokularının eşliğinde bu büyük coşkuyu yaşamak isteyenlerin otel ve ulaşım rezervasyonlarını şimdiden yapmaları öneriliyor. 

Portakal Çiçeği Karnavali Tarihi

Karnaval “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” kapsamında

Karnaval Komitesi’nden yapılan açıklamada, “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” kapsamındaki etkinlerden biri olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi;

“Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından Türkiye Kültür Yolu Festivalleri, çok daha kapsayıcı ve yaygın etkinliklerle benzersiz bir kültür sanat deneyimi yaşatmak adına yola çıktı. Karnaval’ın bugüne gelmesinde yıllardır yanımızda olan Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi, Merkez İlçe Belediyeleri ve Adana Ticaret Odası gibi mevcut resmi destekçilerimize şimdi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı da eklendi. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, Bakanlığımız tarafından Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamına alınmış durumda. Bakanlığımızın bu desteği, karnavaldaki profesyonel etkinlik çeşitliliğine katkı sunacaktır. Ayrıca uluslararası medya desteğini de artıracaktır. Bu yaklaşımlarından dolayı Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve tüm Bakanlığımız yetkililerine teşekkürlerimizi sunuyoruz”

Karnaval yine dolu dolu etkinliklere sahne olacak

Karnaval, süresince kentin hemen her yerinde; sokak gösterileri, dans gösterileri, üniversite müzik gruplarının konserleri, halk oyunları gösterileri, bando gösterileri, spor müsabakaları ile bireysel sokak gösterileri yerinde izlenebilecek. Ayrıca sokaklarda açılan stantlarda Adana’ya özgü herşeyi bulmak mümkün olacak ve kentte ekonomik canlılık da yaşanacak.