Şube Yönetimi ve çok sayıda basın mensubunun katıldığı programda açıklamalarda bulunan Memur-Sen Adana İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer konuşmasında depremde hayatını kaybeden özelde eğitim çalışanları genelde tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ülkemize başsağlığı dileyerek başladı.

Özellikle Adana’nın da içinde bulunduğu deprem bölgesinde çok zor bir eğitim öğretim yılının geride kaldığını vurgulayan Başkan Sezer; "Daha önce pandemi şimdi depremde fedakârca çalışan, milletimizin geleceği çocuklarımızın eğitimden geri kalmaması için gayret gösteren tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.
Bir eğitim ve öğretim yılı daha geride kaldı fakat eğitim çalışanları olarak çözülmeyi bekleyen sorunlarımız var. Bu noktada yeni Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin’in ivedi bir şekilde bu sorunları çözmek için gayret göstereceğine inanıyoruz. Sayın Bakanımız ilk iş olarak okulları ziyaret etti. Ardından öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülüklerini kaldırdı.

Adana Eğitim Bir Sen'den 9. Kez Yetkili Sendika Oldu

Bizim yıllardır “Zorunlu değil gönüllü hizmet" diyerek kaldırılmasını savunduğumuz bir konuydu bu. Kendisine bu konuda özellikle teşekkür ediyorum. Bu dönem her ne kadar eğitim çalışanları adına en çok kazanıma imza attığımız bir dönem olsa da ivedi çözüm bekleyen sorunlarımız var. Başta mali kayıplarımızın giderilmesi olmak üzere Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndaki eksikliklerin tamamlanması, öğretmenlerimizin yer değişikliği taleplerinin karşılanması, şube müdürlerinin sorunlarının bir an evvel çözüme kavuşturulması, deprem tazminatlarının deprem bölgesindeki tüm kamu çalışanlarına şartsız bir şekilde ödenmesi, sözleşmeli ve ücretli öğretmenliğin son bulması, kadrolu istihdamın esas alınarak kadroya geçiş düzenlemesinin belirsiz sonuçlarının ortadan kaldırılması, eğitimcilerin motivasyonunu artıracak bir kariyer sisteminin oluşturulması, eğitim kurumları yöneticiliğinin liyakat ve kariyer ekseninde profesyonel bir meslek olarak yapılandırılması, öğretmen açığının kapatılması, hizmetli ve memurların haklarının iyileştirilmesi, okulların yardımcı personel ve donanım ihtiyacının karşılanması ayrıca bizim de adına 'Belediye Modeli' dediğimiz, ilk kez bu eğitim-öğretim yılında uygulanan okul nüfusuna göre okullara bütçeden pay aktarılmasının kanuni alt yapısının oluşturulması bunların en başında gelmektedir" dedi.

Eğitim-Bir-Sen Adana Şubesi’nin kentte 9 yıldır yetkili sendika olduğunu ifade eden Mehmet Sezer açıklamalarına şöyle devam etti; " Eğitim-Bir-Sen Adana Şubemiz elli iki sendika içinde 10 bin 453 üye sayısıyla, en yakın sendikaya yaklaşık 2600 fark atarak yetkiyi aldı. Bu sonuçlar eğitim çalışanlarımızın Eğitim-Bir-Sen’e duyduğu güvenin de bir göstergesidir. Tartışmasız bir şekilde eğitim çalışanlarının sesi, temsilcisi Eğitim-Bir-Sen’dir.

Bizler merhum Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan ve arkadaşlarının bizlere çizdiği yolda ilkeli sendikacılık anlayışımıza mücadelemize devam edeceğiz. 9 yıl önce karaya kaleye, denize, gökyüzüne diktiğimiz yetki bayrağımız bugün yerlerinde gururla dalgalanmaya devam ediyor. Bu azimli mücadelemizin bir nişanesidir. Bu mücadelemizin sonucu da istikrarlı bir kazanımdır. Ben bu başarıya en ufak bir şekilde bile olsa katkı koyan herkese, emek, ömür ve gönül verenlere teşekkür ediyorum. Eğitim çalışanlarımızın güvenine layık olarak yolumuza devam ediyoruz."

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.