Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (Adana ESOB), Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi’nin (ICMPD) yayınladığı Ortak Kullanım Tesisleri Hibe Programı’na (ENHANCER) kabul edilen Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk vatandaşlarına yönelik “Girişimciliği Destekleme ve Geliştirme Merkezi” projesi tamamlandı.

Yaklaşık bir yıl süren proje kapsamında, iş makinası operatörlüğü, aşçılık ve grafikerlik kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerler Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği hizmet binası, Şehit Ömer Halisdemir Toplantı salonunda düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Birlik Başkanı Niyazi Göger, sertifika töreninde yaptığı konuşmada, esnaf ve sanatkarların en önemli sorunlarından birisinin ara eleman ihtiyacı olduğuna işaret etti.

Yetiştirecek çırak bulunamamasının, ara eleman eksikliğinin birçok sektörün geleceğini ciddi manada tehdit ettiğine dikkati çeken Başkan Niyazi Göger, bu nedenle Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak mesleki eğitimin her zaman öncelikleri arasında yer aldığını dile getirdi.

Adana ESOB'un Katkılarıyla Meslek Sahibi Oldular

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak da ara eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik ciddi çalışmalar yürüttüklerini, tamamlanan projenin de bunun örneklerinden birisi olduğunu dile getiren Birlik Başkanı Niyazi Göger, önümüzdeki süreçte farklı meslek guruplarına yönelik yeni kurslar düzenleyeceklerini de dile getirdi.

Kursiyerlere meslek yaşantılarına yön verecek tavsiyelerde de bulunan Birlik Başkanı Niyazi Göger, “Eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan sizler de meslek sahibi olarak bu zincirin bir halkası oldunuz. Bundan sonraki yaşantınızda bazılarınız kendi işyerlerini açarak,  bazılarınız da bir işletmede çalışmak suretiyle meslek yaşantınızı devam ettireceksiniz.  Sizlere tavsiyem; her ne şekilde olursa olsun yaptığınız işi en iyi şekilde yapın. İşinizi yaparken Ahilik ilkeleri çerçevesinde, müşteri velinimetimizdir anlayışıyla hareket edin. Eğitime ve mesleki gelişime açık olun. Kendinizi sürekli yenileyin ve geliştirin” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından proje kapsamında açılan, iş makinası operatörlüğü, aşçılık ve grafikerlik kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Niyazi Göger tarafından verildi.