Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Kozuva Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva’nın, Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılması gereğine yönelik söylemlerine sert tepki gösterdi.
Çukurova  Bölgesel Havalimanı inşaatının yapımını ve 25 yıl işletimini üstlenen şirket temsilcisinin, kâr hırsının Adanalılara ceza olarak yansımasının kabul edilemeyeceğini kaydeden Dr. Şevkin, Süleyman Kozuva’nın Adana Havalimanı'nın kapanıp kapanmayacağına ilişkin, soruyu “Ben kapanmasını isterim. Neden isterim? Oradaki yolcunun buraya geçmesi için. Sonuç olarak ben burada 25 yıl işletme yapacağım. Şakirpaşa Havalimanı, bölgeye yakışmıyor” demesinin altında para hırsının yattığını kaydetti.


1937 yılında hizmete giren, değişik tarihlerde yenilenen ve geliştirilen, 1995 yılında Havalimanı statüsüyle şehre yakınlığı, kâr eden 9 havalimanından biri olması nedeniyle dünyanın en stratejik havalimanlarından biri konumundaki Adana Şakirpaşa Havalimanı’nı küçümseyen açıklamaları nedeniyle Süleyman Kozuva’yı sert dille eleştiren Dr. Şevkin, “Adanalıların kaderiyle oynayamayacaksınız. Para kazanma sevdanız nedeniyle kültür, tarım, turizm, sanat, enerji, sanayi, spor kenti Adana ekonomisine, sosyal, siyasal ve toplumsal hayatına büyük değer katan Adana Şakirpaşa Havalimanı hakkında söylediğiniz olumsuz sözleri kabul etmemizi beklemeyin. Adanalılar bunu unutmaz. Haddinizi bilin, havalimanımızdan elinizi çekin” dedi.

“BAKANLA ŞİRKET YETKİLİSİNİN AÇIKLAMASI ÖRTÜŞÜYOR”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na daha önce yönelttiği soru önergesine verilen yanıtta da “mevcut yolcu sayısını karşılayamadığı, şehir içinde yer aldığı ve yüksek kamulaştırma maliyetleri doğurduğu” gerekçe gösterilerek gözden çıkarılma girişimlerine dikkat çeken Dr. Şevkin, “Ancak daha sonra sayın Bakan, Adana’da yaptığı açıklamada Şakirpaşa Havalimanı konusuna Adanalıların karar vereceğini açıklamıştı. O günden bu yana Adanalıların yoğun çabalarına, taleplerine rağmen Bakanlık tarafından herhangi bir açıklama, girişim, Şakirpaşa Havalimanı’nın genişletme çalışmalarına dair bir gelişme yaşanmadı. Görüyoruz ki Kozuva Şirketler Grubu yöneticisi ile Sayın Bakanın açıklamaları örtüşüyor. Adanalıların birikimiyle, ekonomisiyle, geleceğe yönelik planlamalarıyla kimsenin oynamaya, küçük görmeye hakkı yoktur/olamaz. Sayın Bakana, Adanalılara verdiği sözü hatırlatıyor ve sözünde durmaya davet ediyorum” diye konuştu.

AÇILIŞ MUAMMASI!

İlk ihalesi 2011 yılında gerçekleşen, bitiş tarihi için bugüne kadar 2013, 2016, 2018, 2019, 2020 yıllarının belirli aralıklarla dile getirildiğini, Bakan Karaismailoğlu’nun yaptığı son açıklamaya göre Çukurova Bölgesel Havalimanı açılışının 29 Ekim 2022’de gerçekleşeceğini ancak bu sözlerin de havada kaldığını dile getiren Dr. Şevkin, Kozuva yetkilisinin yeni bir açıklamayla açılış tarihini Şubat 2023 olarak belirlediğini, ortada trajikomik ve ciddiyetsizliğin olduğunu kaydetti.

“ÇUKUROVA BÖLGESEL HAVALİMANI TAMAMEN ZARAR!”

Birinci sınıf tarım topraklarının yok edilerek, üstelik yıllardır tamamlanamayan Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatında hem devletin hem milletin büyük zarara uğratıldığını kaydeden Dr. Şevkin, “Tıpkı yeni yapılan İstanbul Havalimanı gibi yer seçimi yanlış olan, Adana için de Mersin için de ulaşımı zor bir bölgede yer alan Çukurova Bölgesel Havalimanı, yıllık 12 milyon yolcu garantisiyle de devlete, millete yeni bir külfet, yeni bir yük, yeni bir zarar getirecek. Çünkü Adana ve Mersin’in toplam nüfusu bile 12 milyonun yarısı etmiyor” dedi.
İlk ihalesi 2011 yılında gerçekleşen, temeli 2013 yılında atılan, 8 milyon metrekarelik birinci sınıf, mutlak sulu tarım arazisinin kamulaştırılarak tarım dışına çıkarıldığı Çukurova Bölgesel Havalimanı altyapısı için 3, üst yapısı için de 5 ihale tarihi ilan edildiğini, 3 ayrı zamanda temel atma töreni düzenlendiğini ancak 11 yıllık süre zarfında hizmete açılamadığını dile getiren Dr. Şevkin, buna karşılık Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın şehre yakınlığı ile stratejik öneme sahip olduğunu, Türkiye’nin kâr eden 9 havalimanından biri olmasına rağmen kapatılmaya çalışılmasının kabul edilemeyeceğini ifade etti.

ŞAKİRPAŞA HAVALİMANI HER AÇIDAN AVANTAJLI

CHP’li Dr. Şevkin, Şakirpaşa Havalimanı pistinin kompozit kaplı ve güneye doğru uzatılabilecek durumda olduğunu, bir türlü bitirilemeyen ve ihalelerinde pis kokular yükselen Çukurova Bölgesel Havalimanı’na bugüne kadar harcanan parayla Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın rahatlıkla genişletilebileceğini, yeni bir terminal binasıyla uzun yılların gereksinimini karşılayabileceğini ifade etti. 1995 yılından bu yana havalimanı statüsü ile hizmete devam eden Şakirpaşa Havalimanının yolcu trafiği yoğunluğu açısından Türkiye sıralamasında altıncı sırada yer aldığını, Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın ulaşım açısından avantajlı ve şehir merkezine çok yakın bir noktada yer almasının stratejik önem taşıdığını kaydeden Dr. Şevkin, “Merkeze uzaklığı sadece 5 kilometre olan Adana Şakirpaşa Havalimanı, ulaşım açısından da pek çok seçenek sunmaktadır” dedi.

“7 BAKAN DEĞİŞTİ ÇUKUROVA HAVALİMANI BİTMEDİ”

Bugüne kadar 7 bakan değiştiren Çukurova Bölgesel Havalimanı için birinci sınıf, yer altı su seviyesi yüksek tarım topraklarının gariban çiftçiden aracı kişiler tarafından yok pahasına satın alınıp tarım dışına çıkarıldığını vurgulayan Dr. Şevkin, “11 yıllık süre zarfında Çukurova Bölgesel Havalimanı’nda ısrar edilmeyip Şakirpaşa Havalimanı genişletme ve kamulaştırma çalışmaları yapılsaydı ihalelerden kaynaklı kamu ve vatandaş zararı da oluşmayacaktı” diye konuştu.
Hükümetin yanlışta ısrar etmesinin Türkiye’yi her geçen gün daha çok zarara uğrattığını, Zafer Havalimanı’ndan sonra bir örneğin de Atatürk Havalimanı olduğunu ifade eden Dr. Şevkin, Türkiye’nin kaynaklarının hoyratça harcanamayacağını, 1937 yılında kurulan ve o tarihten bu yana gerek Adana ve Mersin’in, gerekse Hatay, Osmaniye gibi çevre illerdeki vatandaşlara çok önemli hizmet sunan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılacağından bahsedenlerin bu tarihi yanılgının altında kalacağını sözlerine ekledi.