Tarihi Eski İstasyon’un yılsonunda “Lezzet İstasyonu” olarak hizmet vermeye başlayacağını dile getiren Başkan Akay, yemekli vagon nostaljisinin de yaşatılacağını bildirdi.

RESTORASYON ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR

1883 yılında Adana’da üretilen pamuğun İngiltere’ye nakledilmesi amacıyla inşa edilen ve yeni gar binasının açıldığı 1923 yılına kadar hizmet veren; Seyhan Belediyesi tarafından kamulaştırılarak restorasyonuna başlanan Eski İstasyon binasındaki çalışmalar aralıksız sürüyor.

Adana'da "Eski" İstasyonda "Yeni" Lezzet Durağı!

ESKİ İSTASYON’DAN LEZZET İSTASYONU’NA

Restorasyon çalışmalarını inceleyen Başkan Akay, Eski İstasyon’un Adana tarihinde iz bırakan yapılarından biri olduğunu vurguladı. Akay, “Yeni Gar binasının hizmete girmesinin ardından bir süre atıl halde kalan, yakın zamanda da bir özel eğitim kurumuna ev sahipliği yapan Eski İstasyon’u ‘Lezzet İstasyon’ olarak yeniden kent yaşamına kazandırmak için kamulaştırıp, restorasyonuna başladık” diye konuştu.

ADANA’NIN EŞSİZ LEZZETLERİ TANITILACAK

Adana’nın eşsiz lezzetlere sahip bir kent olduğunun altını çizen Başkan Akay, tarihi binanın bir gastronomi merkezi olarak hizmet vereceğini aktardı. Akay, “Burada yöresel ve kültürel yiyeceklerimizin tanıtımını yapacağız. Ayrıca bunları yapacak kişilerin eğitimi için de tarihi binamızı, ek bir eğitim tesisiyle tamamlayacağız. Bu eğitim tesisinin lokantası, atölyeleri ve mutfağı olacak” şeklinde konuştu.

YEMEKLİ VAGON NOSTALJİSİ DE YAŞATILACAK

Yemekli vagon nostaljisinin de aynı alanda yaşatılacağını vurgulayan Başkan Akay, “Burada vagonlarımız da var ve gar lokantalarının nostaljisini de konuklarımıza yaşatacağız. Yılsonuna kadar Adana bir ‘Lezzet İstasyonu’na, gastronomi merkezine kavuşmuş olacak” ifadelerini kullandı.