ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kan Merkezi önünde bir araya gelen aktivistler deprem de yitirilen hekim, sağlık çalışanları ve binlerce insan için bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak oturma eylemi yaptı.

YARIM ASIRLIK BU ÇINAR YOK OLMAMALIDIR!

51 yıllık geçmişe sahip olan ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinin yarım asırlık bir çınar olduğunu ifade eden Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Selahattin Menteş, yaptığı açıklamada “Tıp Eğitimi dendiğinde Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi ülkemizde en iyi eğitim anlamında üst sırada yer alan elli bir yıllık tarihe sahip koca bir çınardır. Yarım asırlık bu çınar yok olmamalıdır!

Adana’da STK ve Meslek Örgütleri Balcalı Hastanesi İçin Tek Yürek Oldu

Evet! Toplamda 11 ilimizi olumsuz etkileyen 6 Şubat depremi; 81 ilimiz de milyonlarca insanımızın canını yaktı. Resmi rakamlara göre 50 bin insanımızı yitirdik. Bu büyük depremde maalesef 103 meslektaşımızı da yitirdik. Tüm kayıplarımızı rahmetle anıyor ve anıları önünde saygı ile eğiliyoruz.

Bu depremde Adana sağlık sistemi de maalesef hasar gördü. Seyhan Hastanesine bağlı Meydan Çocuk Hastanesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi ciddi hasar görerek hizmet veremez hale geldi.”

ŞUAN EĞİTİM DE, TEDAVİLER DE YAPILAMAMAKTADIR

“21 Şubat günü boşaltılma kararı alınarak hastaları ilimizdeki diğer hastanelere verilen Balcalı Hastanesi o günden bugüne kaderine terk edilmiştir. Akıbeti belli değildir. Yüksek puan alınarak girilen fakültede çok seçkin bir eğitim verilmekteydi. Ülkemize iyi hekim ve uzmanlar yetiştirirken hiçbir yerde yapılamayan ameliyat ve tıbbi hizmet bu hastanede verilmekteydi.  Bu güne kadar 10 bine yakın tıp doktoru yetiştirmiştir. Halen iki bin civarı Tıp Fakültesi Öğrencisi, 738 Uzmanlık Öğrencisi vardır. Tıp Fakültesinde 170’i profesör olmak üzere 340 öğretim üyesi barındıran bir bilim yuvasıdır. Şuan eğitimde, tedavilerde yapılamamaktadır.”

BALCALI MİLLİ SERVETİMİZDİR

“Bölgemizin can damarı olan Balcalı Hastanesinin dağıtıldığı günden sonra en yetkili ağızlardan çözüm üretileceği söylenmesine karşın beş ay geçmiş ve hala akılcı hiçbir çözüm üretilmemiş. Tıp Fakültesi Hastanesi kaderine teslim edilmiştir. Hastane şu an neredeyse atıl durumda ve kapasitesinin yüzde onu ile hizmet vermektedir. Milli servetimiz olan Balcalı Hastanesi içindeki tüm değerli alet ve cihazlarıyla birlikte adeta çürümeye terk edilmiştir.

Yıllardır sadece Çukurova’ya değil doğu, güneydoğu ve hatta yurtdışına hizmet veren hastane kaderine terk edilmiş ve yok olmasına seyirci kalınmaktadır.” diye konuştu.

Adana’da STK ve Meslek Örgütleri Balcalı Hastanesi İçin Tek Yürek Oldu

KATILIMCILAR:

Oturma Eylemine Adana Milletvekilleri Burhanettin Bulut ve Tülay Hatimoğulları, TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Çukurova Öğretim Elemanları Derneği, SES, Adana Barosu ve Adana Eczacı odası yöneticileri, Siyasi Parti temsilcileri, Genel iş 1 ve 2 Nolu Şube Yöneticileri, TMMOB İKK Sekreteri Ahmet Uncu ve oda başkanları, Disk Emekli Sen, Dev Sağlık İş, Hekim Birliği Sendikası ile akademisyenler katıldı.

TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ile Adana Milletvekilleri Burhanettin Bulut ve Tülay Hatimoğulları Balcalı Hastanesinin biran önce çözüme kavuşturulması için yetkilileri göreve davet eden birer konuşma yaptı.  Konuşmaların ardından oturma eylemi gerçekleştirildi.