Çukurova’yı gastronomi turizminde uluslararası vitrine taşıyan Adanalı aşçılar, İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlen 8. Dünya Helal Zirvesi ve 9. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı’nda Adana’nın tescilli lezzetlerini tanıttı.

Adana’nın Tescilli Lezzetleri Dünya Helal Zirvesi’nde 
Adana Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunda Dünya Helal Zirvesi’ne 20 kişilik kafileyle çıkarma yapan Adanalı aşçılar, coğrafi işaret tescilli Adana kebap, içli köfte ve analı kızlı yemekleri, şalgam suyu ile sarımsaklı köfte, sıkma, gözleme, su böreği, karakuş tatlısı, kabak tatlısı ve deniz ürünlerini öne çıkardı.

lezzetler-adana
Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) ve Discover Events işbirliğinde gerçekleştirilen Dünya Aşçılar Şampiyonası’na eşsiz lezzetlerle damga vuran Adanalı aşçılar, 40 ülkeden 200’ü aşkın şefin katıldığı yarışmalarda jüri üyesi olarak da görev aldı. Akdeniz Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu (AKAPAFED) Başkanı Derviş Göçmen, Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği (ADAPADER) Başkanı Ahmet Biralmış ve Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Adana Şube Başkanı Bilal Serttaş ile duayen aşçı Ali Şemi, farklı kategorilerde jüri üyeliği yaparak, şampiyonanın kazananlarını belirledi.

“Helal turizmpazarında Adana’mız adına güzel bir tanıtım yaptık”
Şampiyonada Türkiye’nin 60 ilinden yaklaşık 2 bin şef ve aşçılık okulu öğrencileriyle öğretim görevlilerinin hünerlerini sergilediğini belirten AKAPAFED Başkanı Derviş Göçmen, “Adanalı aşçılar olarak, usta şeflerimizle, kadın aşçılarımızla, genç aşçılarımızla Adana’nın tescilli yöresel yemeklerini kusursuz sunumlarla gerçekleştirerek Çukurova mutfağını dünyaya anlattık. Helal turizm pazarında Adana’mız adına güzel bir tanıtım yaptık. Dört gün boyunca devam eden lezzet sokağı şovlarında ilimizde işlenerek tüketimi hazır hale getirilen balık ve deniz ürünlerini de tanıttık. Bu organizasyonda bizlere destek veren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar’a ve sponsor firmalarımıza şükranlarımızı sunuyorum.” diye konuştu. 

Adana’nın Tescilli Lezzetleri Dünya Helal Zirvesi’nde