Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, işlem hacminde 25 milyar TL olan 2023 hedeflerini 2022 yılında aştıklarını söyleyerek “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılında ATB daha da atağa geçecektir” dedi.

atb-yonetim2022-t

BAĞIŞ, “TARIM SEKTÖRÜ HER KESİMİ İLGİLENDİREN SOSYAL SEKTÖRDÜR”

Adana Ticaret Borsası Aralık Ayı Olağan Meclis toplantısını yeni yılın iyi geçmesi dilekleriyle açan Meclis Başkanı Osman Bağış, “Pandemi, Rusya-Ukrayna savaşı, enerji krizi, hububat ve emtia fiyatlarındaki yükseliş ile olağanüstü günleri geride bıraktığımız 2022 yılından sonra 2023 yılından umutluyuz. Çiftçilerimiz ürünlerini ekmeye devam ediyor ama bu çiftçilerimiz fiyat destek kaygısı olmadan üretime devam etmelidir. Çünkü tarım sektörü hiç bir sektöre benzemez. Tarım sektörü her kesimi ilgilendiren sosyal sektördür. Gıdanın önemli ve kıymetli olduğunu biz biliyoruz ama pandemide bunu herkes anladı. Bu yüzden gıda sektörü pozitif ayrımcılık yapılarak ciddi desteklenmelidir. 2023 yılının ülkemize, üyelerimize, üreticilerimize ve tüm dünya insanları için hayırlı bir yıl olmasını diliyorum.” dedi.

sahin-bilgic09l

BİLGİÇ, “YOL GÖSTEREN BORSA OLDUK”

2022 Yılını kısaca değerlendiren Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç ise yaptığı aylık değerlendirme de “2022 yılında Türkiye’de oda-borsaların seçimleri oldu. Bizim seçimimiz üyelerimizin katılımı ile şölen havasında geçti. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bugün meclis toplantımızı asil ve yedek meclis üyelerimizle birlikte yapıyoruz. Yönetim ve meclis üyelerimizin desteği ve çalışanlarımızın gayreti ile bundan sonrada Adana’mıza yakışan hizmetlerimize devam edeceğiz. Adana Ticaret Borsası gerçekleştirdiği projeler ve çalışmalarıyla çok iyi bir noktada. Şuan Türkiye’deki örnek borsalar içerisinde ilk sıradadır. Cumhurbaşkanımızın elinden birincilik ödülünü alan bir ticaret borsadır. Kuruluşunun yüzüncü yılında ticaret borsacılığına çağ atlattık. Kompleksimizi bir yüz yıl daha hizmet edecek şekilde planladık. Üyelerimize, üreticilerimize katma değer yaratırken en güzel kolaylıklarıda sağladık. Oda-borsaların yönetim ve meclislerinde vizyon sahibi kabiliyeti yüksek iş insanlarımızın yer alması lazım. Buna sadece Adana’nın değil, Türkiye’mizin de ihtiyacı var. Öncü olup, yol göstermek kabiliyet işidir.”

atb-yonetim2022-r

ADANA TİCARET BORSASI HER YÖNÜYLE GELİŞİYOR

2018 yılında 6 milyar TL olan işlem hacmini 2023 yılında 25 milyar TL’ye çıkarmayı hedeflediklerini hatırlatan Başkan Şahin Bilgiç, “İşlem hacminde 25 milyar TL olan 2023 yılı hedefimizi 2022 yılında aşmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yıl sonu hesaplarımızda işlem hacmimiz 33 milyar lirayı buldu. Adana’nın tarımsal hasılası 10 milyar TL bulmuyor. Bunun 3 katından fazla işlem hacmi olan bir ticaret borsasıyız. Adana Ticaret Borsası her yönüyle gelişmesini ve büyümesini sürdürmeye devam ediyor. 2023 yılı hem borsamız hemde ülkemiz için önemli bir yıl. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’cü yılını kutlarken ATB’mizin 110’cu yılını kutlayacağız. Hepimiz için önemli bir yıl. Ülke olarak inşallah huzurlu bir yıl yaşarız. ATB olarak bir kez daha atağa geçerek Marmara Bölgesine alternatif olacağız. Çünkü bölge insanımız daha fazlasını hak ediyor. Bu vesileyle 2023 yılı sevdiklerimizle daha mutlu olacağımız hayırlı ve bereketli bir yıl olur.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ATB Meclis gündem maddelerine geçildi.