Aradan geçen bir yıla rağmen hafızalardaki tazeliğini ve acısını dün gibi koruyan 6 Şubat 2023 depremine ilişkin açıklamalarda bulunan Adana Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram şunları dile getirdi: "Bu felaket, milletimizin yaşadığı en acı deneyimlerden biridir ve tarihte unutulmayacak bir yer edinmiştir. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem, 11 ilimizi ciddi manada etkilemiş ve hafızalarda derin izler bırakmıştır. Bu yıl dönümü, depremin kaçınılmazlığını bir kez daha hatırlatırken, alınması gereken tedbirlerin önemini de vurgulamaktadır."

ANILAR DA ACILAR DA UNUTULMADI

Türkiye’nin 6 Şubat 2023 sabahına yıkıcı bir sarsıntıyla uyanıp aynı günün devamında ikinci büyük depremi yaşadığını hatırlatan Başkan Bayram “İlki 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğünde meydana gelen deprem, Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da büyük yıkıma yol açtı. Can kayıplarımız ve yaralılarımız oldu. Acımız çok büyük ve ilk günkü gibi tazedir” dedi.

Depremin ardından gerek devletten gerekse Türkiye’nin dört bir yanından gelen yardımların ve desteklerin ‘Anadolu Mozaiğinde’ yaraların sarılmasında yardımcı olduğunu kaydeden Başkan Bayram, Adana Ticaret Odası olarak da depremin ilk saatlerinden itibaren kesintisiz olarak sahada olduklarını belirtti. Çevre illerdeki havaalanlarının kullanılamaz durumda olmasının Adana’yı lojistik üssü konumuna getirdiğini anlatan Bayram şunları ifade etti:

DAİMFED Konfederasyon Olma Yolunda İlerliyor DAİMFED Konfederasyon Olma Yolunda İlerliyor

“İlki 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğünde meydana gelen deprem, Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da büyük yıkıma yol açtı. Adana diğer illere oranla nispeten daha az etkilendi. Valiliğimizin öncülüğünde Adana’yı lojistik üssü yaptık. Neredeyse tüm yardımlar ve destek ekipleri Adana Şakirpaşa Havalimanı’na ve İncirlik Üssü’ne indi. Buradan üyelerimizin de desteğiyle kentimize ve çevre illere yardımlar dağıtıldı. Günlerce sahadaydık. Nerede, neye ihtiyaç varsa Adana’da topladık ve dağıttık.”

BEDELİ AĞIR BİR TECRÜBE YAŞADIK

ATO Başkanı Yücel Bayram, depremin yaşattığı acının büyük bir tecrübe olduğunu ve benzer felaketlerin tekrar yaşanmaması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığının unutulmaması gerektiğinin ve millet olarak depremle yaşamımız gerektiğinin altını çizen Bayram şunları kaydetti: “Yapı stoklarımızı, evlerimizi ve işyerlerimizi depreme dayanıklı hale getirmeliyiz. Kurumlarımız ve vatandaşlarımızla bir bütünlük içerisinde her zaman depreme hazırlıklı olmalıyız.”

Böyle bir depremin bir daha yaşanmamasını temenni eden Başkan Bayram, asrın felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileyerek sözlerini tamamladı.