Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğuna dikkat çekerek, önlenebilir acıların bir daha yaşanmaması için depreme karşı etkin önlem alınmasını, daha fazla vakit kaybetmeden acil eylem planı hazırlanarak harekete geçilmesini istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 6 Şubat depremlerinden en fazla etkilenen şehirlerden biri olan Hatay'daki, "Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay'a geldi mi? Şu anda Hatay garip kaldı" açıklamasına tepki gösteren Barut, "Görevini yapmayıp halkımızı acılara boğanlar, en dar ve zor zamanda yalnız bırakanlar hala halka hakaret ederken bir yandan da suçlarını itiraf ediyorlar" dedi.

KAYBETTİKLERİMİZİ ANDI, ACI GERÇEĞİ DİLE GETİRDİ

Türkiye'yi büyük hüzne boğan 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde, kaybettiğimiz insanlara rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralananlara 'geçmiş olsun' dileklerini ileten Ayhan Barut, "Ülkemizde bilinen 18 ilimiz ve 80 ilçemiz fay hatlarının doğrudan üstünde yer alıyor. Türkiye'deki deprem gerçeği açısından acı olan şu ki, milyonlarca insanımızın yaşamı hala çok büyük risk altında. 1939 Erzincan depreminden 1999 Marmara depremine kadar geçen sürede 100 binden fazla insanımızı kaybettik. Ama depreme karşı gereken önlemler alınsa, deprem dirençli kentler için harekete geçilse, acil eylem planları hazırlanıp yaşam alanları için dönüşüm başlatılsaydı 6 Şubat 2023 depremlerinde resmi olarak 53 bin, bize göre çok daha fazla sayıda insanımızı yitirmeyecektik" diye konuştu.

"ÖNLENEBİLİR ACILAR BİR DAHA YAŞANMASIN"

AKP iktidarının deprem gerçeğine kayıtsız kaldığı gibi önlem almak yerine yeşil alanları imara açıp ranta kurban ettiğine işaret eden Ayhan Barut, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugüne kadar görev yaptığımız Meclis'te depremle ilgili verdiğimiz kanun tekliflerimiz reddedildi, soru önergelerimiz yanıtsız kaldı, araştırma önergelerimiz Meclisin tozlu raflarında bekletildi. Meclis'in hazırladığı çok önemli raporlar dikkate alınmadı, halen de alınmıyor. Bu kabul edilemez bir durum. Son depremde seçim bölgemiz Adana'da, komşu illerimiz Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye, Gaziantep ve ilçelerinde büyük yıkımlar yaşandı. Acı depremin yıldönümünde kaybettiğimiz yurttaşlarımızı rahmetle anıyor, kederli yakınlarına bir kez daha başsağlığı, yaralananlara ve yaşanan büyük acıdan dolayı halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Depremzedelerimiz hala büyük sorunlarla boğuşuyor. Verilen sözler tutulmadı, depremzedelerimiz açıkta ve yalnız bırakıldı. Hala depremle ilgili uzmanların, ilgili meslek odalarının ve akademisyenlerin uyarılarına, hazırlanan raporlara dikkat edilmiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan çıkıp Hatay'da, 'Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay'a geldi mi? Şu anda Hatay garip kaldı' diye açıklama yaptı. Görevini yapmayıp halkımızı acılara boğanlar, en dar ve zor zamanda yalnız bırakanlar hala halka hakaret ederken bir yandan da suçlarını itiraf ediyorlar. Yazıklar olsun. Biz önlenebilir acıların bir daha yaşanmaması için depreme karşı etkin önlem alınmasını, daha fazla vakit kaybetmeden acil eylem planı hazırlanarak harekete geçilmesini istiyoruz."