Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, iktidar tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için sunulan yasal düzenlemedeki kademeli prim gün sayısı uygulamasına sert tepki gösterdi. EYT mağdurlarının bir kez daha aldatıldığına dikkat çeken Barut, "1999 yılındaki şartlarla emeklilik hakkı kazanacağı belirtilen yurttaşlarımızı şimdi kademeli prim gün sayısı üzerinden mağdur etmeye çalışıyorlar. Bu oyuna geçit vermeyeceğiz" dedi.

"PRİM ŞOKU YAŞANIYOR"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak bildiğimiz milyonlarca yurttaşımızı ilgilendiren düzenleme nihayet Meclis'e sunuldu ama sorun büyük. Bu 4 maddelik yasa teklifine göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olanlar yaş dışındaki diğer şartları karşılamak koşuluyla emekli olabilecek. Ancak kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin prim gün sayısı üzerinden emeklilik hesabı yapanlar bu kez kademeli prim gün sayısı şoku yaşıyor" diye konuştu.

"KADEMELİ PRİM ŞARTI KALDIRILSIN"

Teklifin getirdiği mağduriyeti ayrıntılarıyla paylaşarak iktidarı eleştiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:

"Teklife göre örneğin 9 Eylül 1981 tarihinde iş girişi olan SSK’lı kadın çalışanın emekli olması için prim gün sayısı 5 bin, 24 Mayıs 1993 tarihinde işe başlamış SSK’lı bir kadın çalışan için 5 bin 675, 24 Mayıs 1999 tarihinde işe girmiş SSK’lı bir kadının emekli olabilmesi için gerekli olan prim günü sayısı 5 bin 975 olarak görünüyor. Bu durumda 5 bin prim gün sayısı üzerinden emeklilik planları yapanları 'kademeli prim gün sayısı' çarpıyor. 1999 yılında yapılan düzenlemeye göre 5 bin olan prim gün sayısına devam edilmesini ve kademeli prim şartının kaldırılmasını istiyoruz."

"ONLAR YAPMASA DA BİZ ÇÖZECEĞİZ"

İktidarın getirdiği yasal düzenlemede emeklilik için mevcut Aylık Bağlanma Oranlarının (ABO) iyileştirilmesiyle ilgili hüküm bulunmadığını, staj ve çıraklık başlangıcının hizmet başlangıcı olarak yer almadığını da belirten Ayhan Barut, "AKP iktidarı sorunları çözmek yerine daha da derinleştirmek istese de, biz bu oyuna geçit vermeyeceğiz. Onlar yapmasa bile 14 Mayıs'ta halkın iktidarında tüm sorunlara çare bulacağız" şeklinde konuştu.