Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na soru önergesi sunan Ayhan Barut, "Herkesin bildiği üzere kamu işçileri, emekçileri ve emeklilerimiz, maaşlarını bankalar üzerinden almakta ve anlaşma yapılan bankalar yatırılan maaşlar karşılığında emekçi ve emeklilerimize çeşitli düzeylere 'promosyon' ödemesi yapmaktadır. Promosyon tutarları iktidarın çıkardığı bir genelge esas alınarak sözleşme ile belirlenmektedir" dedi.

"SERMAYEYE YAPILANI EMEKÇİ VE EMEKLİLER İÇİN DE YAPIN"

Promosyonlarla ilgili sözleşmeye esas alınan genelde geçmiş dönemde bir takım düzenlemeler yapıldığını anımsatan Barut, şöyle devam etti:

"Ancak ülkemizde son dönemde fahiş oranda yükselen enflasyon oranı, derinden hissettiğimiz ekonomik kriz ortamı emekçi ve emeklilerimizin satın alma gücü çok geriye düşmüştür. Haziran 2021 öncesi bir çok ilde 3-5 yıllığına imzalanan banka promosyon sözleşmeleri ile emekçilerin eline 3-5 bin lira arası ek bir gelir geçmişti. Ancak yeni dönemde yapılan banka promosyon sözleşmelerinde bu rakam 25-30 bin liraya kadar çıkmaktadır. Özellikle 2021 yılı ve öncesinde 3 ile 5 yıllık promosyon sözleşmesi yapılan işyerlerinde çalışan emekçiler, ciddi hak kaybına ve eşitsiz bir uygulamaya maruz kalmışlardır. Örneğin Adana'da ve Türkiye'nin her yerinde emniyet teşkilatında çalışan polislerimiz 14000 lira tutarında maaş alırken promosyon ödemeleri 3 yıllığına sadece 3600 lira olarak kalmıştır. Bu kabul edilemez bir durumdur. Çeşitli sektörlerde ve özellikle sermaye kesimlerine karşı devlet tarafından satın alınan her türlü mal ve hizmetle ilgili sözleşme olsun ya da olmasın enflasyon farkı ödemesi yapıldığını biliyoruz. Ekonomik kriz koşullarında sermaye için atılan bu adımların kamu işçi ve emekçileri ile emeklilerimiz için de yapılmasını, banka promosyon sözleşmeleri için adım atılmasını beklemekteyiz."

"ESKİ SÖZLEŞMELER FESHEDİLSİN"

Banka promosyonlarıyla ilgili iktidarı göreve çağıran Ayhan Barut, şunları kaydetti:

"Bankaya yatan maaşlarda enflasyon nedeniyle artışlar olurken, eski enflasyon oranı ve maaş düzeyine göre saptanan promosyonların komik düzeyde kalması vicdanları yaralamakta, haksızlığa neden olmaktadır. Promosyon sözleşmelerinin 3 yıl gibi uzun sürelerle imzalanması ve enflasyona göre ayarlanmaması nedeniyle çalışanların ve emeklilerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesini bekliyoruz. Mevcut promosyon sözleşmelerinin iptal edilerek değişen şartlara uyum sağlayacak şekilde yenilenmesini talep ediyoruz. Kamu kurumlarının ilgili bankalardan revizyon talep etmesini, bunun yapılmaması durumunda sözleşmelerin idare tarafından feshedilerek yeni adım atılmasını arzu ediyoruz. İktidarın promosyon konusunda karar açıklamasını, promosyon sözleşmelerinin adil biçimde yenilemesini sağlamasını talep ediyoruz."

"SÖZLEŞMELER YENİLENECEK Mİ?"

  • CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut'un Meclis'e sunduğu önergede şu sorulara yanıt verilmesi istendi;
  • "1- Kamu emekçileri, işçileri ve emekliler için banka promosyonlarıyla ilgili adım atacak mısınız?
  • 2- Promosyon sözleşmelerinin yenilenmesi için merkezi bir karar alıp kamuya duyuru yapacak mısınız?
  • 3- Promosyon sözleşmelerinin 3 yıl gibi uzun sürelerle imzalanması ve enflasyona göre ayarlanmaması nedeniyle çalışanların ve emeklilerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için bir düzenleme yapacak mısınız?
  • 4- Kamu kurumlarının promosyon sözleşmesiyle ilgili bankalardan revizyon talep etmesini, bunun yapılmaması durumunda sözleşmelerin idare tarafından feshedilerek yeni ihale açılmasıyla ilgili bir uygulamanız olacak mı?"