Başkan Tanburoğlu yayımladığı mesajında bütün emekçileri 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamak üzere alanlara davet etti.

Talasemi Hastaları Kan Bağışı Bekliyor Talasemi Hastaları Kan Bağışı Bekliyor

Ülkenin ekonomi başta olmak üzere hukuk, adalet ve demokrasi bakımından türbülansın içinde olduğunu belirten Başkan Tanburoğlu, “Siyasal İktidarın iş bilmez tutumu, liyakatten uzak kadroları, dayanaksız ve gerçeklikten uzak ekonomi politikaları ve demokrasinin tam olarak işletilememesi nedeniyle ülke her anlamda zor bir süreçten geçiyor. Bunun bedelini ise; emekçiler, dar gelirliler ve yoksul halk kesimleri ödüyor. Emekçiler açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor. Halka kemer sıkın talimatı veren Erdoğan, ‘itibardan tasarruf edilmez’ diyerek kendi şatafatından ödün vermiyor. Emekli maaşı 10 bin, asgari ücret 17 bin TL iken, Türk Hava Yolları Genel Müdürü 1 milyon 400 bin TL. Yani emeklinin 12 yıllık kazancı. 8 genel müdür yardımcısı 1 milyon 260 biner lira. 41 başkan 700 biner lira. 53 başkan yardımcısı 490 biner lira. Bu tip maaş alan binlerce kişi var. Ülkemize baktığımız zaman bir tarafta şatafat diğer tarafta ise sefaletle karşı karşıya. Tasarrufa bu yanlışlar giderilerek başlanmalı. Enflasyonu önleyici ve kamuda tasarruf tedbirleri alınmazsa, durum daha da ağır bir hal alacak, faturayı da emekçilere ve yoksul halk kitlelerine kesecekler” dedi.

EMEKÇİLER, EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALMALI

Tanburoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “1 Mayıs, dünyanın her yerinde işçi sınıfının ve emeği ile geçinenlerin her türlü sömürüye ve üreteni ürettiğine yabancılaştıran neo liberal sisteme karşı birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. Üretenlerin, her türlü değeri yaratanların, alın terini ürüne dönüştürenlerin bayramı yurttaşlarımıza kutlu olsun. Emeğe ve çalışan haklarına saygı demokratik kültürün, çalışma hayatının daha iyi standartlara kavuşturulması toplumsal refahın vazgeçilmez bir unsurudur. İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, kayıt dışılık ile mücadele edilmesi, kadın istihdamının artırılması, çocuk işçiliğine son verilmesi ve sosyal diyalog esas alınarak çalışma yaşamının geliştirilmesi devlet, işçi ve işveren kesimlerinin işbirliği yapması gereken en önemli konulardır. Bizim İktidarımızda emekçilerin, dar ve sabit gelirli bireylerin daha rahat yaşam koşullarına ulaşacağını rahatlıkla söyleyebilirim. 31 Mart Yerel seçimleri bizlere gösterdi ki emeğin ve emekçinin hak ettiği yerde olacağı güzel günlere doğru bir gidiş olduğunu belirterek, bütün emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyor, aileleri ve sevdikleri ile birlikte güzel günler diliyorum. Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın emek ve dayanışma günümüz."