Belçika'da çalışanlar artık haftada 5 gün yerine 4 gün çalışmayı tercih edebilecek ama bu haftalık mesai saatlerinin azalacağı anlamına gelmiyor.   Hükümet tarafından şubat ayında hazırlanan düzenleme pazartesi günü yürürlüğe girdi.  Belçika, Avrupa Birliği'nde 4 günlük çalışma opsiyonunu sunan ilk ülke olurken dünyada da İzlanda ve Yeni Zelanda'dan sonra üçüncü sırayı aldı.  Dört günlük çalışma farklı ülkeler ve şirketlerde de pilot uygulamalarla deneniyor. 

Fakat bu denemelerde genelde çalışanlar daha az çalışmalarına rağmen aynı maaşı almaya devam ediyor. Belçika'da ise 4 gün çalışmayı tercih edenler 5 günlük mesai saatini doldurmaları gerekecek.
Belçika'daki uygulama Amerika Birleşik Devletleri veya İngiltere'deki gibi çoğu denemeden farklı olacak.

Batı Avrupa ülkesinde kamu ya da özel sektörde görev alan tüm çalışanlar haftada 38 saatlik çalışmayı 5 ya da 4 günde tamamlama seçeneğinden birini tercih edebilecek. 

Bu aslında bir anlamda haftalık aynı mesaiyi uzun ya da kısa şekilde tamamlamak anlamına geliyor.

Şubat ayında yeni planı açıklarken Belçika Başbakanı Alexander de Croo yeni uygulamayla katılığıyla ünlü Belçika işgücü piyasasının biraz daha esnek hale gelmesini umduğunu söylemişti.

Covid-19 nedeniyle zorlu iki yıl geçirdiklerini vurgulayan de Croo bu anlaşma ile daha yenilikçi, sürdürülebilir ve dijital bir ekonomiye geçiş işin ilk ışığı yakmayı hedeflediklerini belirtmişti.

Kısa dönemli ya da geçici sözleşmelerle çalışanların da unutulmadığını söyleyen Başbakan, bu kişilerin de "kuvvetlendirilmiş yasal korumalar"dan faydalanacağını sürekli bir işe sahip olanların ise talep etmeleri durumunda "esnek saatlerde çalışabileceklerini" de sözlerine eklemişti.
Yeni çalışma reformu sayesinde özel sektörde çalışanlarla kamuda çalışanlar arasındaki çalışma düzeni farkı da ortadan kalkmış olacak

Haftada dört gün çalışma talebinin çalışandan gelmesi gerektiğini belirten Çalışma Bakanı Pierre-Yves Dermagne, "İş verenin başvuruyu reddetmesi için çok güçlü nedenler sunması gerekecek" demişti.

Çalışanların 5 günlük çalışma haftasını dört güne indirme talebi sonrası 38 saatlik normal çalışma haftası beş yerine dörde bölünmüş olacak. İş saatlerinin uzamasından dolayı kaynaklanan yorgunluğu gidermek için ise çalışan bir gün fazladan izin sahibi olacak. Çalışanlar ayrıca her altı ayda bir işe başlama ve bitirme saatlerini değiştirebilecek.