Süleyman Sönmez 1964 yılında Adana'da doğdu. 

Süleyman Sönmez, ilk ve orta öğrenimini bu kentte tamamladı. Orta öğreniminin ardından, Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü tamamlayan Süleyman Sönmez , Aile şirketleri olan Sönmez Tekstil’de iş yaşamına başladı. Sönmez, 1992 yılında Almanya’da kurduğu Sönmez Textil GMBH ile uluslararası alanda da iş hayatına devam etti. Aynı zamanda Süleyman Sönmez STS Group Yapı Sistemleri Ltd. Şti.’ni kurdu.

SÜLEYMAN SÖNMEZİ'İN İŞ VE STK YAŞAMI

1999-2002 döneminde Adana Genç İşadamları Derneği (AGİAD) yönetim kurulu başkanlığı, 2000-2002 döneminde Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu başkan vekilliği, 2011 yılında Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) yönetim kurulu başkanlığı görevine seçilen Süleyman Sönmez, 2013 yılında kuruluşunu gerçekleştirdiği Adana Golf Kulübü yönetim kurulu başkanlığı ve Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVASİFED) yönetim kurulu başkanlığı görevlerinde bulundu.

SÜLEYMAN SÖNMEZ'İN ADASO VE TÜKONFED SÜRECİ

2013 yılı seçimlerinde inşaat grubunun temsilcisi olarak Adana Sanayi Odası (ADASO) Meclisi’ne giren Süleyman Sönmez aynı zamanda Güney Eğitim Vakfı, Adana Güçbirliği Vakfı, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), Adana Kent Konseyi (Kurucu Üye) gibi birçok sivil toplum kuruluşunda aktif olarak görev yapmaktadır.
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nda (TÜRKONFED) 2015-2018 yılları arasında yönetim kurulu başkan yardımcılığı yapan Süleyman Sönmez, 2018-2021 yılları arasında yeniden TÜRKONFED yönetim kurulunda yer alırken, aynı zamanda ÇUKUROVASİFED yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmıştır.

İletişim: 0322 458 64 65