Heykelli parkta düzenlen ve Büyükşehir Belediye aşkanı Zeydan Karalar'ın da katıldığı açıklamayı İl Başkanı Mehmet Çelebi okudu. Çelebi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

İstanbul İl Başkanımız Sayın Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen hukuksuz kararı protesto etmek ve il başkanımız ile dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak için bugün buradayız. CHP Adana örgütü ve tüm demokrasi güçleri olarak İstanbul il başkanımızın yanındayız.

Bu karar demokratik siyasete vurulan bir darbedir. Kararı sadece Canan Kaftancıoğlu’na verilmiş bir ceza olarak değerlendirmiyoruz. Kararın hedefinde demokrasiye, demokratik siyasete inanan tüm siyasi partiler ve toplumsal muhalefet vardır. Bu yüzden bugün bu karara en yüksek sesle karşı çıkıyoruz. Yargı sopasının muhalefeti susturmak ve baskılamak için iktidar erki tarafından kullanılmasına asla göz yummayacağız ve bu baskılara asla boyun eğmeyeceğiz. Bu cezalar, yasaklar ve baskılar üzerinden siyasi bir kazanç elde etmeye çalışanların hesaplarını, halkımızın da desteği ile sandıkta bozacağız. Demokratik yollarla seçim kazanamayacağını anlayan, seçimde uğrayacağı hezimetten korkan, vatandaşın hiçbir sorununa çözüm üretemeyen tükenmiş bir iktidarın, gücü kaybetmemek için yaptığı son çırpınışlara tanıklık ediyoruz.
AHİM kararlarını görmezden gelen sözde bağımsız yargı! Dün gezi davası, bugün Kaftancıoğlu kararı ile nasıl siyasallaştığını gözler önüne sermiştir. Görünen o ki yakın zamanda yapılan adalet bakanı değişikliği ile siyasetin yargı üzerindeki vesayetini arttırmak hedeflenmiş.

Bugün soma faciasının 8.yılı !
Bir başka deyişle bir avuç kömür için bir ömür veren 301 madencimizin ölüm yıldönümü. Soma davasında 301 maden işçisinin ölümüne sebebiyetle olası kasttan başlatılan dava sürerken Yargıtay 12.ceza dairesinin 3 üyesinin değişmesiyle Soma davasının seyrinin nasıl değiştiğini kamuoyuna hatırlatmak istiyoruz. Üç üyenin değişiminden sonra sanıklar olası kastla yargılanırken bilinçli taksirle yargılama kararı çıktı. Yani 301 insanımızın ölümünden sorumlu olanların, daha az ceza almaları için mahkeme üyelerini değiştiren bir yargıdan bahsediyoruz. Bugün soma davasından çıkan kararlar, sadece kayıplarımızın ailelerinin değil tüm toplumun vicdanını kanatmaya devam ediyor. Bu vesile ile somada yitirdiğimiz canlarımızı saygıyla anıyoruz.
Toplumun büyük çoğunluğu yargıya güvenini kaybetmiş durumda. 20 yıllık AKP iktidarının en fazla hasar verdiği kurum yargıdır ve bu yüzden sadece siyasette değil her alanda haksız hukuksuz kararlarla karşılaşmaya devam ediyoruz. 
Halkımız asla umutsuzluğa kapılmasın! Bu adaletsizliklere, yasaklara, baskılara ve korku düzenine hep birlikte son vereceğiz. Fikirlerin özgürce ifade edilebildiği, eleştirilerin hoşgörüyle karşılandığı, demokratik hakların rahatça kullanıldığı bir Türkiye’yi hep birlikte kuracağız. Bırakın onlar yasaklardan, baskıdan, siyasallaşmış yargıdan medet umsunlar; bizler umudu, sevgiyi ve barışı örgütleyeceğiz! 
Yapılacak olan ilk seçimde bu adaletsiz düzene son vereceğiz! 
İstanbul il başkanımıza adana örgütümüz ve burada bize güç veren tüm demokrasi güçleri adına sevgilerimizi, dayanışma duygularımızı iletiyoruz. 
Canan yüreklidir! Canan cesurdur! Canan bizimdir!