CHP Osmaniye Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Asu Kaya’nın Kesmeburun köyünde ziyaret ettiği çiftçiler, buğday tarlasında tepki gösterdiler

"Çiftçiler açıklamalarında şu ifadeleri dile getirdiler."Milletin efendisiyken, uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle zarar ederek ve kötü koşullarda çalışmak zorunda kalarak milletin kölesi haline getirildik. Çalışacak işçi de bulamıyoruz. 20 sene önce kendi yağıyla kavrulan, dışarıya muhtaç olmayan, ailelerini geçindirebilen, mahsullerini satabilen üreticilerdik, şimdi mahsullerimizi alan da yok. Mısırdan sonra buğdayda da durumumuz bu olursa, artık topraklarımızı ekmeyi düşünmüyoruz, bu işi bırakacağız, toprağa küstürüldük.

Osmaniye'de SGK ve Belediye'den Emekliler İçin İşbirliği Osmaniye'de SGK ve Belediye'den Emekliler İçin İşbirliği

En geç çiftçi 48 yaşında, yeni nesil ekmek istemiyor, tarımla ilgilenmiyor çünkü kazanamayacaklarını biliyorlar. Memur, emekli yıpranma payı alıyor, çiftçiler ancak 9000 günde emekli oluyor. Bu ülkede en çok mağdur edilen çiftçiler. Devlet Su İşlerinin çiftçilerden aldığı sulama ücretleri ise başlı başına bir problem halinde. 2021 yılında dönüm başına DSİ’nin aldığı sulama ücreti 180 TL iken 2024 yılına gelindiğinde bu rakam 1870 TL’ye çıktı, yani 10 katı. Mahsullerimizi satamazsak bu ücretleri nasıl ödeyeceğiz? Böyle giderse topraklarımız boş kalacak. Akaryakıt, gübre, su parası hepsini üst üste koyduğumuzda sadece zarar ediyoruz" 

Editör: Murat BERHUN