Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Türkiye dış ticaret açığının 110 milyar doları geçtiğini söyledi. AK Parti iktidarının gerçekleri çarpıtarak algı operasyonuna giriştiğini belirten Barut, "İhracat verilerini söylerken, ithalatı gizliyorlar. İhracat rekorları kırıldığını anlatırken hiç ithalat gerçeğine değinmiyorlar. Türkiye AKP iktidarı sayesinde dış ticaret açığında yeni bir rekor daha kırdı. 2022 yılında dış ticaret açığı 110 milyar doları geçti. Üreten ve kendi kendine yeten, ihraç eden bir Türkiye'ye kavuşacağız" dedi.

"İTHALATTA REKOR ARTIŞ"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı ithalat-ihracat verileriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ayhan Barut, AK Parti iktidarının gerçekleri çarpıtmayı ve algı operasyonlarını çok sevdiğini söyledi. Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre 2022 yılında Türkiye'nin dış ticaret açığının 110 milyar doları geçtiğini bildiren Barut, "Bu tam olarak tersinden bir rekor. Gerçekler acıtıyor ama görevimiz ve sorumluluğumuz büyük. Bu kara tabloyu düzelteceğiz" diye konuştu.

"TARIMDA DA İTHALATIN YARISINDAN AZ İHRACAT YAPILDI"

Ülke ekonomisinin batırıldığını, AK Parti eliyle Türkiye'nin derin bir krize sürüklendiğini ifade eden Ayhan Barut, şunları kaydetti:

"Her alanda olduğu gibi tarımda da aynı manzarayla karşı karşıyayız. İthalat-ihracat gerçeği gösteriyor ki tarımda da acı tablo yaşanıyor. Türkiye, 2022'nin Ocak-Kasım döneminde 13.1 milyar dolarlık tarımsal ürün ithalat etti. Buna karşın ancak ithalatın yüzde 47'si kadar ihracat yapıldı. Tarımda Rusya, Brezilya, Ukrayna ve ABD'ye bağımlılığımız yüzde 65 seviyesinde. Tarımdan sanayiye her alanda mutlaka yeniden bağımsızlığımızı sağlayacağız. Sanayide çarklar işleyecek, tarımda üretim sürecek. Üreten ve kendi kendine yeten, ihraç eden bir Türkiye'ye kavuşacağız."