Sağlık Bakanlığına Çağrı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ülkemizde son günlerde artan koronavirüs vakalarını Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) geçtiğimiz ay Omicron'un alt varyantlarından şimdiye kadar en bulaşıcı olduğu tahmin edilen ve hem aşılardan hem de bağışıklıktan kaçma kabiliyetine sahip BA.4 ve BA.5'in 110 ülkede vaka artışlarına neden olduğu uyarısı yaptığını belirtti.Güçlü ve farklı özelliklerinden dolayı Avrupa'da “endişe verici varyantlar” olarak tanımlanan 2 tehlikeli varyantın, yeni bir Covid-19 dalgasını tetikleyeceğinin öngörüldüğünü kaydeden TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Bulut, şöyle devam etti:
YENİ COVİD DALGASI
Ülkemizde pandemi bitmeden ‘Vakalar düşüyor, maskeleri de çıkarıyoruz’ denilerek virüse karşı bütün önlemlerin kaldırılması, toplumun rehavete sokulmasının faturası ağır olmuştur.  Koronavirüs günlük vaka sayısı son 1 ayda 15 katına çıkmış, 16 binlerin üzerine yükselmiştir.  Virüse yönelik açıklanan verilerin kapsamının dar, aşılanmanın az olması, günlük test sayısının dahi açıklanmaması, test yapılmaması nedeniyle ülkemizde bulaşın hangi noktada olduğu belirsizliğini korumaktadır. Vaka sayısının okulların açılacağı sonbahara doğru daha da artacağı, Türkiye’nin yeni bir Covid-19 dalgasıyla karşı karşıya kalacağı tahmin edilmektedir. 
AŞI GETİRİLECEK Mİ?
CHP’li Bulut, Sağlık Bakanı Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
-Omicron varyantına karşı geliştirilen aşıların Türkiye’ye getirilmesi yönünde bir çalışma var mıdır?
-Aşılama oranlarını artırmaya yönelik herhangi bir planınız var mıdır? 
ÖNLEMLERE DÖNÜLECEK Mİ?
-Son 1 ayda 15 katına çıkan Covid vakaları karşısında yeni önlemler almayı düşünüyor musunuz? Toplu taşımada, kapalı ve kalabalık mekanlarda maske zorunluluğu tekrar getirilecek midir?
-DSÖ, 6 ayın üzerindeki çocukların da aşılanması önerisine paralel olarak okullar açılmadan 12 yaş altı çocukların aşılanması yönünde bir planınız var mıdır?
-Test, günlük vaka ve hasta sayısının günlük olarak açıklanmama gerekçesi nedir?