Çocukluk ve ergenlik çağında (2-12 yaş arası)  akşamları ve çoğunlukla gece yattıktan sonra en sık diz çevresinde olmak üzere eklemlerde görülen ağrı şikayetine büyüme ağrıları denir Ancak bacakta meydana gelen her ağrı,büyüme ağrısı da olmayabilir. 

Büyüme ağrısının nedeni tam olarak bilinmiyor.Fakat sağlıksız ve kötü beslenme,hiperaktivite,genetik yatkınlık,psikolojik nedenler,aşırı kilo,skolyoz gibi asimetri hastalıkları nedeniyle oluşabiliyor.Erkek ve kız çocuklarında eşit olarak görülebiliyor.Büyüme ağrıları çoğunlukla, kemiğin çevresinde yer alan tendon, kas, ve bağlar gibi... yumuşak dokularda oluşan gerilmeler ve zorlamalardan sonra meydana gelen ödemden kaynaklanıyor.Büyüme ağrıları sıklıkla akşamları dinlenmeye geçer, çoğu zaman gece uykuda başlar.

Ç.Ü. Eczacılık Fakültesi 'Oryantasyon Programı' Düzenledi Ç.Ü. Eczacılık Fakültesi 'Oryantasyon Programı' Düzenledi

Ağrılı bölgeye masaj yaparak ve paracetamol cinsi ağrı kesiciler ile çocuğun rahatlatılması sağlanabilir.Genellikle Adolesan döneminde iyileşme görülür.Büyüme ağrıları aslında tamamen doğaldır. Ancak ağrılara şişlik,yüksek ateş,morluk,halsizlik gibi...farklı şikayetler ekleniyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.