Adana’da, eğitim, ekonomi, sosyal, bilimsel, teknoloji, kültürel, istihdam, çevre gibi her alanda yurt içinde ve yurt dışında faaliyet göstermek üzere yola çıkan ve 2’nci yılını dolduran Çözüme Ortak Ol Derneği (ÇOLDer) Başkanı Özge Demirdelen, üçüncü yılın temasını açıkladı. Demirdelen, “Fikren Gençlik” olarak belirledikleri tema doğrultusunda gençliğe faydaya yönelik birçok projeyi hayata geçirmeye hazırlandıklarını bildirdi.

Çözüme Ortak Ol Derneği Başkanı Akademisyon Özge Demirdelen, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Lokali’nde düzenlenen gecede, iki yıla sığdırdıkları onlarca faaliyeti özetledikten sonra bundan sonraki süreçte yapacakları çalışmaları anlattı.

Çözüme Ortak Ol Derneği

Demirdelen,  “Projelerimiz, iş birliklerimiz ve faaliyetlerimiz vasıtasıyla ve eşitlikçi bir toplumu desteklemek, sadece sorunu konuşmakla vakit harcamak yerine aynı zamanda neler yapabilirizi, kısacası çözümü bulmak suretiyle çıktığımız bu yola, şimdi yola çıktıklarımızla (ki bence en önemlisi de burası), ve hatta yolumuzda artarak devam etmenin mutluluğu içindeyiz” dedi.

Kadını, eğitimi, istihdamı, bilim ve teknolojiyi, çevre ve hayvan haklarını, çocuk hakları ve toplum sağlığı gibi geniş bir yelpazede toplam 12 komite ile çalıştıklarını belirten Demirdelen,  “Her bir komitemizin ayrı koordinatörleriyle, yönetim ve denetim kurullarımızla birlikte her bir alanda üretme, elini taşın altına koyma, yol alma amacı güderek, kendi kılavuzumuzu oluşturma, standartlarımızı belirtme ve ilkelerimiz doğrultusunda ilerleme hedefindeyiz” bilgisini paylaştı. 

“Daha yolun çok başındayız” diyen Başkan Hukukçu Özge Demirdelen, şunları kaydetti:

“Geliştirmemiz, öğrenmemiz, daha da farklı bakış açıları edinmemiz gereken bir çok şey var. Ve yine biliyoruz ki seneler de geçse bu hiçbir zaman bitmeyecek. Bitmeyecek diyorum çünkü hayatımızın devam ettiği her an yeni bir şey katarak, gelişerek, farklılaşarak şekillenmekte. Ama konuştuğumuz temel sorunlar hiç değişmemekte. Kadın dediğimizde, toplumsal cinsiyet eşitliği dediğimizde, toplumun farkındalık Bilincini geliştirme dediğimizde zaman geçse de dönüp baktığımızda fark ettiğimiz şey hep aynı. Temeldeki sorunları çözmek gerek.

Aynı şeyi ikinci yılımızın teması olan “Doğaya saygı”da da görebiliriz. Biyoçeşitlilik, su altı yaşam, avlanma, iklim değişikliği, atık yönetimi, çevre, hava ve su kirliliği, doğal afetler, küresel ısınma-soğuma, geri dönüşüm, sürdürülebilir kalkınma, yeşil mütabakat, dünya temizlik günü, kaynak kullanımı… 

Bütün bu meselelerin hepsini kendimize daha da fazla dert edindiğimiz bir sene boyunca ÇOLDer ailesi olarak elimizden geleni yapmaya gayret ettik. Ve bu konuyla ilgili gerçekten emek sarf eden, gelecek nesle bırakmakla sorumlu olduğumuz doğa mirasımızı, çevre mirasımızı korumayı kendine sorumluluk edinmiş, daha doğrusu bu sorumluluğun bilincini taşıyıp en iyi şekilde faaliyete dökmeye çalışan çok değerli isimleri de bu süreçte fark ettik. İş birlikleri yaptık, birlikte yol aldık, takdir ettik, örnek aldık, mutluluk duyduk.”

Çözüme Ortak Ol Derneği Başkanı Özge Demirdelen, ÇOLDer’in Yıldızı  ödül sahiplerini de ayrı ayrı tebrik ederek, “Yıldızlarımız kendi imkânlarını, bilgi ve becerilerini gerek sosyal toplumda farkındalık, toplumsal cinsiyet eşitliği, ekonomik özgürlüğe katkı, toplumsal kalkınma, geri dönüşüm, üretim, doğa ve çevre konularına hassasiyetle eğilimi göstererek ve bizlere de gittiğimiz bu yolda kimi zaman yol arkadaşı kimi zaman yol gösterici kimi zaman gurur verici duygulara sebebiyet vermişlerdir” dedi. 

ÜÇÜNCÜ YILIN TEMASI

Özge Demirdelen, ÇOLDer ailesi olarak üçüncü yılın temasını “Fikren Gençlik” olarak belirlediklerini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu temaya karar vermemiz, çok kıymetli sözlerinin anlam ve önemini yeniden kavradığımız bir dönemde olmuştur.  Onlar, “Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu ila ve idame edecek sizsiniz.” ve “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir." diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleridir. Yani diyor ki yaşların matematiksel değerlendirmesini bir kenara bırakın. Yorulun, yoruldum demekten korkmayın. Manevi gücünüzü yitirmeden, durmadan devam edin. İlimle, bilimle, inançla, ahlakla, vatan millet sevgisiyle, açık ufukla, çalışarak, üreterek, doğru dürüst bir anlayışla ilerleyin. 

İşte biz de “Fikren Gençlik” temamızla spordan sanata, engellilikten engelsizliğe, kuşaklar arası iletişimden teknoloji yönetimine, hukuktan mühendisliğe, psikolojiye birçok alanda birlikte hareket etmeye bizler hazır olduğumuzu, sizleri de aramızda olmaya davet ettiğimizi buradan bildirmek isterim.”

Çözüme Ortak Ol Derneği

Demirdelen, törenin sonunda bu yolda kendisine destek veren ailesine de teşekkür ederek, “Değerli katılımcılar sizleri bugün aramızda görmenin mutluluğunu ve onurunu anlatmak kelimelerle yetersizdir” ifadelerine yer verdikten sonra kendisine izleyen ailesini de duygulandırdı. Demirdelen, şöyle devam etti:

 “Yetersiz kalan bir şey daha var ki o da ailemin özellikle de beni ilk kez izleyen annemin ve babamın önünde konuşma yapmamdır. Küçük kızınız büyüdü, sizin öğrettiğiniz vicdani sorumluluk ve vatan sevgisiyle bugünlere geldi. Umarım bana hep böyle gururla güzel duygusallıkla bakmanızı sağlayabilirim. Varlığınız kıymet. Tüm ÇOLDer aileme, yönetim kuruluma özellikle de her daim yanımda olan Başkan yardımcımız Sn. Av. Enes Şahin’e, denetim kurulumuza, tüm Koordinatörlerimize çok teşekkür ederim.”

Demirdelen, nice yıllara temennisiyle sözlerini tamamladı.

ÇOLDer’in gecesine Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Adana Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, Sarıçam Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Pekel, Adana Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz , KOSGEB Adana İl Müdürü Mehmet Eren, Mersin Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu, ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, Küresel Strateji Araştırmalar Derneği Başkanı Mustafa Çakar,ÇOLDer Başkan Yardımcısı Av. Enes Şahin, Sefa Saygıdeğer, Filiz Tunç Yıldırıcı, Fatma İnci Gül, Cem Acil,  Yönetmen Nuri Cihan Özdoğan ve çok sayıda davetli katıldı.

Editör: Murat BERHUN