100. Yıl coşkusunu doyasıya yaşatan belgesel, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nu tıklım tıklım dolduran sanatseverlerden tam not aldı ve ayakta alkışlandı. Muhteşem galada sanatseverler yönetmen Zafer Özgentürk ve sanatçılarla söyleşi yapma imkânı da buldu.

Açılışta konuşan Seyhanspor Kulübü Başkanı Zekeriya Turanbayburt, milli mücadeleye inanmış amatör ama güçlü bir ekibin büyük özveriyle gün yüzüne çıkarttığı belgeselin Cumhuriyet’in 100. Yılına yakıştığını belirtti.

‘Cumhuriyet’in Çocukları’ 100. Yıl’a Damgasını Vurdu

Turanbayburt, “Direnişin, Adanalılık kimliği içinde harmanlanarak kentimizin hafızasına kazandığı bir dönemi tarihe not düşmenin gururunu yaşıyoruz. Bu belgesel, çevremizdeki savaş alanları insan kanına boğulurken, özgürlüğün, bağımsızlığın ve cumhuriyetin ne kadar değerli olduğunu gözler önüne sermiştir.” dedi.

Bu belgeselle Seyhanspor’u bugünlere taşıyanların öykülerini yok olmaktan kurtardıklarını vurgulayan Turanbayburt, “Takımda büyük emekleri bulunan Salim Şahbaz ve Seçkin Öngören aramızdan ayrıldılar. Oysa bu belgeselde kendilerini görmelerini çok isterdim.” diye konuştu.

‘Cumhuriyet’in Çocukları’ 100. Yıl’a Damgasını Vurdu

Takımın kurucusu Ahmet Remzi Yüreğir’den bugüne kadar gelen tüm başkan, yönetim kurulları ve futbolculara minnet borçlu olduklarını dile getiren Turanbayburt, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a katkılarından dolayı teşekkür etti.

Yönetmen Zafer Özgentürk de, “Emperyalizmin, sadece yeryüzündeki insan topluluklarına değil tüm canlılara zarar veren barbarca bir sistem olduğunu düşünüyorum. Bu mücadelenin, emperyalist barbarlığın tarihin çöplüğündeki yerini alana dek sürmesi gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu

Kapatılacak Denilen Adana Havalimanı İlk 4 Ayda 1 Milyon 625 Bin kişiye Hizmet verdi Kapatılacak Denilen Adana Havalimanı İlk 4 Ayda 1 Milyon 625 Bin kişiye Hizmet verdi

Belgeselin ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da, “Bu belgesel bize futbolun sadece futbol olmadığını ve ülkenin kurtuluşunda ne fedakârlıklar yapıldığını gösterdi. Emeği geçenleri kutluyorum.” ifadesini kullandı.

Programın sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve eşi, Seyhanspor’un kurucusu Ahmet Remzi Yüreğir’in torunu Tiraje Zeynep Yüreğir ile yönetmen Zafer Özgentürk’e çiçek verdi.

‘Cumhuriyet’in Çocukları’ 100. Yıl’a Damgasını Vurdu

Belgeselde; Adana’nın Fransız işgali altında ezildiği yıllarda, işgalcilerin isyan ateşinin tutuşması korkusuyla şehirde erkeklerin bir araya gelmesine yasak konulması ve bu yasaktan futbolun birleştirici gücünü kullanarak kurtulmaya karar veren halkın; adını önce Türk Gücü koydukları, sonrasında da Seyhan nehrinin adını verdikleri Seyhanspor’u kurmaları sinema tadında anlatılıyor.