Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi (ÇÜTAM) Kültür Evi konferanslarının bu yılkı yeni dönem konuşmaları başladı. Her Çarşamba farklı konu ve konukları ÇÜTAM katılımcılarıyla buluşturan konferanslar dizinin ilk konuğu Çukurova Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Duygu Saban oldu.

Prof. Dr. Saban, “Düziçi Köy Enstitüsünü Yeniden Kazanmak” başlıklı konuşmasıyla ÇÜTAM katılımcılarıyla bir araya geldi. Prof. Dr. Saban, Köy Enstitülerinin özelliklerinden, mevcut durumlarından, Düziçi Köy Enstitüsünün yerleşkesinden ve kültürel miras konusundan söz etti.

ÇÜTAM'daki Konferanslar, Bilimi İşaret Ediyor!

“Düziçi Köy Enstitüsünü Yeniden Kazanmak”

Konuşmasında, Köy Enstitülerinin özelliklerinden ve kalkınmadan da söz eden Prof. Dr. Saban, Enstitülerin amacının, “ilköğretimin yurt çapında yaygınlaştırılması için köyden seçilecek çocukların kısa zamanda yerleştirilip köy koşullarına uyumlu eğitmenler olarak yine köylerde görevlendirilmeleri” olduğunu söyledi.

Köy Enstitülerine yönelik çıkarılan kanunlardan da bahseden konuşmacı, 3803 sayısı Köy Enstitüleri Kanunu doğrultusunda açılan “Enstitülerin Tasarımı Ulusal Yarışması”nın şartnamesinden ve enstitülerin tasarımını anlattı.

ÇÜTAM'daki Konferanslar, Bilimi İşaret Ediyor!

Konuşma sonunda katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Prof. Duygu Saban’a katkı ve katılımlarından dolayı Merkez Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik tarafından plaket takdim edildi.