Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, depremde tüm kesimlerin olduğu gibi emekliler, öğretmenler ve öğrencilerin de büyük mağduriyet yaşadığını kaydetti.

Kamu bankalarının deprem destek kredisinin faiz oranını artırdığını, emeklilere kendi bankalarından maaş alma şartı öne sürdüğünü, öğretmenlerin promosyon görüşmelerini sonlandırdığını kaydeden Dr. Şevkin, lise ve üniversite sınavlarına girecek öğrencilerin de çıkmaza sürüklendiğini vurguladı.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda konuşan CHP’li Dr. Şevkin, depremin fırsat bilinerek kira, gıda, taşıma ve benzeri tüm kalemlerde fahiş fiyat artışlarına gidildiğini de kaydetti.

HERKES MAĞDUR!

Kamu bankalarının depremde evin hasar görüp görmediğine bakmadan kredi verdiğini ancak emekli olup çalışmayan, evi hasarlı depremzedenin sokakta kaderiyle baş başa bırakıldığını ifade eden Dr. Şevkin, şunları söyledi:

“Kamu bankaları düşük faizli deprem kredisinde emekli maaş müşterisi olma şartı kaldırılsın. Yine 0,99 olarak açıklanan faiz oranının bugün 1,59 olarak uygulandığı bilgileri geliyor. Deprem destek kredi faizinin 0,99’dan 1,59’a çıkarılmasının nedeni nedir? Vatandaş neden bu konuda mağdur ediliyor? Bankalar promosyon konusunu rafa kaldırmış görünüyor, öğretmenler bu konuda mağdur. Bu yanlışlar düzeltilsin. Öte yandan, deprem bölgesinde 11 ilde sınava girecek öğrencilerimiz ciddi psikolojik sorunlar yaşıyor. Üniversite ve lise sınavlarına girecek öğrenciler, diğer illerdeki öğrencilerle aynı şartlarda değil; dolayısıyla, ek puan verilmesi gerekiyor. Maalesef, depremi fırsat bilerek kira, gıda, taşınma ve benzeri tüm kalemlerde fahiş artışlar var; bu konuda ilgilileri göreve çağırıyorum.”