Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Adanaya gelen Demokrat Parti Göç ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş ve Yönetim Kurulu Üyelerini ziyaret ederek istişarede bulundu.

AKSOY, “TOPLUMUN EN ÇOK MAĞDUR EDİLEN KESİMİ HEKİMLERDİR”

Demokrat Parti İl Başkanı Ömer Tan, Genel İdare Kurul Üyesi Canan Özalp, İl Başkan Yardımcısı Ecz. Nalan Okuducu, Çukurova İlçe Başkanı Mahmut Şahander, İzmir İl Teşkilatından Av. Hasan Can Akay, Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Av. Halil Kalkan ile birlikte Adana Tabip Odası Yönetimine yaptığı ziyarette Türkiye’de mülteci sorunun kontrolden çıktığını ifade eden Demokrat Parti Göç ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, burada yaptığı konuşmada “Ülkemize kontrolsuz bir şekilde mülteci girişi yapılmıştır. Devlet buna mutlaka çözüm bulmalı, ülkenin birçok şehrinde yabancılara satılan arazi ve mülkler kontrol altına alınmalıdır. Sağlık, eğitim ve barınma bir ticaret değildir. Her kesimde mağduriyetlerin yaşandığını biliyoruz. Ülkemizde iflas etmiş bir sağlık sistemi bulunmaktadır. Giderek mülteci cenneti olan ülkemizde maalesef binlerce hekim ülkesini terk etmiştir. Toplumun en çok mağdur edilen kesimi siz hekimlersiniz. Hergün yüzlerce hasta bakan siz hekimlerden göç’ün yarattığı sorunları dinlemeye, bilgi almaya geldik. Sizlerden alacağımız bilgileri genel merkezimizde değerlendirerek politikalarımıza yön vereceğiz.” dedi.

DP'den Tabipler Odasına Ziyaret

UZM. DR. MENTEŞ, “İNSAN GÖÇÜ KONTROL EDİLİRSE HASTALIKLARIN GÖÇÜ DE EDİLİR”

Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra aile hekimlerinin de hazır bulunduğu ziyarette göç’le ilgili en önemli bir il’de bulunduklarını ifade eden Başkan Uzm. Dr. Selahattin Menteş, “Öncelikle hoş geldiniz. Gelinen noktada Adana, korkunç ve kontrolsüz bir göç ile karşı karşıyadır. İnsan göçü kontrol edilirse hastalıkların göçü de kontrol edilir. Kontrolsuz göçlerle şimdiye kadar görmediğimiz hastalıklarla karşı karşıyayız. Kökünü kuruttuğumuz bir çok hastalık bu göçlerle tekrar nüksetmiş durumdadır. Bir çok ülke gelen insanın aşı kartlarını sorarken bizim sınırlarımız kevgire dönmüş durumdadır. Bu sebeple çok farklı bir hasta portföyü ile karşı karşıya kaldık. Bu ülkemiz için çok yorucu ve çözüm bekleyen bir sorundur.”

ÜLKEMİZDE HEKİM AÇIĞI VARKEN HALA HEKİMLERİ BU ÜLKEDE TUTAMIYORUZ

Göç deyince akla hekim göçünün geldiğini de söyleyen Başkan Uzm. Dr. Menteş, “2021 yılında Türkiye'yi bir daha gelmemek üzere terk eden hekim sayısı 1405’ti. 2022 Temmuz ayında bu rakamın 1500’ü geçtiğini, şuan 1900’ler seviyesinde olduğunu, yıl bitene kadar da 2.000’i geçeceğini düşünüyoruz. Ülkesini terk edip giden hekimleri biz Tabip Odaları telefonla bu ülkede kalmanız için ne yapmalıyız diye ararız. Ve şimdiye kadar hiç bir giden hekim arkadaşımızdan ‘ekonomik sorun’ diye bir şey duymadık. ‘Bu ülkede mesleğimi icra etme koşullarım, can güvenliğim ortadan kalkmıştır. Mesleğime ve bana verilen değer ortadan kalkmıştır. Bu nedenlerle gidiyorum’ denmiştir. Bu ülkenin hekimleri Atatürk sevdalısıdır, Cumhuriyet sevdalısıdır. Bu ülkeye hizmet etme sevdalısıdır. Ülkemizde hekim açığı varken hala hekimleri bu ülkede tutamıyoruz. Siz partililerden beklentimiz; özel politikalar üretmenizdir. TTB ve Tabip Odaları olarak çözüm odaklı gelen her partiye kapımız sonuna kadar açıktır.” diye konuştu.