AK Parti’nin ekonomi politikasını eleştiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2022 yılında ücretlilerin gelir artışının, kira gelirlerindeki artışın yarısını bile yakalayamadığına dikkat çekti. 

TÜİK’in gelir artışına ilişkin verileri üzerinden bir değerlendirme yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Hanehalkı harcanabilir geliri 2022 yılında yüzde 107 oranında arttı. Bu artış kira, faiz ve kar payı elde eden hanelerin gelirindeki yüksek oranlı artışlardan kaynaklandı. Ücret gelirlerindeki artış yüzde 81’de kaldı. AKP’nin ekonomi politikası, kira, faiz ve kar payı elde edenlere yararken ücretlileri ise tam anlamıyla ezdi” dedi.

ÇALIŞANIN GELİRİ YÜZDE 81, FAİZ GELİRİ YÜZDE 139 ARTTI 

Çalışanlara yapılan maaş ödemelerinin hanehalkı refahı açısından önemli bir gösterge olduğuna işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Maaş ve ücretler ile işverenin sosyal katkılarından oluşan çalışanlara yapılan ödemeler, 2022 yılında yüzde 81 artarak, 3,5 trilyon liraya yükseldi. Ancak, mülkiyet (kira) gelirleri yüzde 167oranında artarak 2,6 trilyona çıktı. Faiz gelirleri ise yüzde 139 oranında artarak 660 milyar liraya, kar payı gelirleri de yüzde 184 artarak 1,9 trilyon liraya çıktı” şeklinde konuştu. 

ÜCRET GELİRİNDE DRAMATIK DÜŞÜŞ

Ücret gelirlerinin, GSYH içerisinde 2020 yılında yüzde 29 olan, 2021 yılında yüzde 26,7’ye gerileyen payının 2022 yılında da yüzde 23,5’e kadar indiğine değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ücret gelirlerinin milli gelir içerisindeki payında bu dramatik düşüşün yaşandığı 2022 yılında kira (mülkiyet) gelirlerinin payı yüzde 13,5’ten yüzde 17,5’e, faiz gelirinin payı yüzde 3,8’den yüzde 4,4’e, kar payının payı ise yüzde 9,1’den yüzde 12,5’e kadar yükseldi” değerlendirmesinde bulundu.

Tanburoğlu, Adanalıları Büyük Emekli Mitingi ’ne Davet Etti Tanburoğlu, Adanalıları Büyük Emekli Mitingi ’ne Davet Etti

YOKSULLUK ARTIYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ortaya çıkan bu rakamsal belirlemelerin, TÜİK’in kurumsal sektör hesaplamalarından yola çıkılarak yapıldığına dikkat çekti. Gürer, “AKP, zihniyeti Yaratılan yüksek enflasyon ve uygulanan yanlış ekonomik politikalar alın teriyle kazanan, emeğiyle geçinen ücretliyi ezdi. Ücretliler bu ekonomik politikada ezilirken, kira ve mülk gelirleri, faiz gelirleri ve kar pay gelirleri katlanarak arttı. Çalışan emekçinin alın teri yüzde 81 artarken, kira gelirinin yüzde 167 artıyor olması ekonomi de sorunların farklı bir yansımasıdır. Çarşı pazar market ürünlerde artış kimi üründe %200 artış oldu. Akaryakıttan doğalgaza elektrikten kiraya çalışanlara sağlanan katkı  ücret artışlarını solladı geçti. Çalışanlarda emeklilerde enflasyon ezdirildi” ifadelerini kullandı.