Genel Müdür Orhan, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mahmut Göğebakan ve Altın Koza Yönetim Kurulu üyesi İsmail Timuçin, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir’i ziyaret ederek, yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

Festivalin her yıl farklı bir coşkuyla kutlandığını anlatan Orhan, “Cumhuriyet sinemasının son yarım asırdan fazlasının belleğine sahip olan festival, bu süre boyunca hem Türk sinemasının gelişimini desteklemiş hem de sanatı ve sanatçıyı halkımızla buluşturma görevini üstlenmiştir. Bu yönü ile festivalin kendisi Türk sinema tarihinin en prestijli parçalarından biri haline gelmiştir. Festival bu uzun tarihi geçmişi ile birlikte aynı zamanda Türk sinema tarihini koruyan bir belleğe dönüşmüştür.

Sabancı Üniversitesinde "Sakura Feftivali" Coşkusu Sabancı Üniversitesinde "Sakura Feftivali" Coşkusu

Festivalin hemen öncesinde başladığımız Festival tarihi boyunca ödül almış film yönetmen ve oyuncularından oluşan sosyal medya içeriklerine gösterilen yoğun ilgi ve hatta sinemaseverlerin 1969’dan günümüze büyülü bir yolculuğa çıktıklarını ifade etmesi sanatseverler için festivalin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.” dedi

Adanalıları festival coşkusunu paylaşmaya davet eden Orhan, “Festivalin 54. yılında bu tarihi misyonun gereği olarak, iki önemli yayını da sinema dünyasına hediye edeceğiz. Türkiye’nin en önemli sinema yazarlarından Burçak Evren’in kaleme aldığı Cumhuriyetin 100. yılına özel “1923-2023 Cumhuriyetin Sineması ve 1914-2023 Başlangıcından Günümüze Sinema Dergileri“ kitapları hem sinemaseverler için hem de akademik çalışmalar için kaynak niteliğinde olacaktır” diye konuştu.

Nezaket ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getiren Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, festivalin amacına ulaşmasını ve Adana’nın adını dünyaya sanatla duyurmasını temenni ettiklerini söyledi.

ÇGC Kültür ve Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen ziyarete; Başkan Cafer Esendemir’in yanı sıra Başkanvekili Sefa Saygıdeğer, Genel Sekreter Yasemin Atasoy, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Özke ile Yönetim Kurulu üyesi Mutlu Mete de katıldı.