Yüreğir Belediyesi Kültür Sanat Günleri, tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı söyleşisi ile devam etti.

Yüreğir'den Organik Atıklarla ilgili Bir Anlaşma Daha Yüreğir'den Organik Atıklarla ilgili Bir Anlaşma Daha

İLBER ORTAYLI YÜREĞİR'DEYDİ

Yüreğir Millet Bahçesi’nde açık alanda gerçekleştirilen ve yoğun katılımın olduğu etkinliğe Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, eşi Raziye Kocaispir, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Jandarma Komutanı Taşkın Keleş, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

‘HOCAMIZ HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİ’

Programın açılışında konuşan Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, “Hepimizin, bu milletin ortak değeri kıymetli hocamızı Adana’da ağırlamaktan büyük kıvanç duyuyoruz. Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın yaşadığı bir ülkede yaşamaktan onur ve gurur duyuyorum” dedi.  Başkan Kocaispir, “Tarih geçmişi anlatır, geleceği inşa eder. Bize tarih bilincini sevdiren Halil İnalcık ile birlikte Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın yeri bambaşkadır. Kendilerini kültür ve sanatın kalbi Adana’da, Yüreğir’de ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu tablo Adana’ya yakıştı. Burada millet bahçesinde olduğunuz için
hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” diyerek programa katılan binlerce vatandaşa teşekkür etti.

‘ÇUKUROVA ÖNEMLİ BİR BÖLGE’

Millet bahçesinde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çukurova’nın dünyanın en verimli ovalarından biri olduğunu ve aynı zamanda Kilikya döneminden bu yana yaşamın sürdüğü önemli bir tarihi geçmişi olduğu belirtti. Tarihten bu yana Çukurova da önemli yatırımların olduğunu vurgulayan Ortaylı, “Bu bölgenin toprakları çok verimli,  güneş bakımından dünyanın en zengin yerlerinden biri. Bölgede bulunan üniversiteler özellikle tıp fakülteleri çok güzel işler başarıyor. Ünleri yurt dışına ulaşmış.  Zengin bir flora renk var. Sanayisi hep olmuştur. Türkiye’nin en zengin yeri olmaması için hiçbir engel yok. Yeter ki elinizdeki imkânları iyi değerlendirin” dedi.

Konferansın sonunda Başkan Kocaispir eşi Raziye Kocaispir ile birlikte İlber Ortaylı’ya kültürevlerinde üretilen el emeği göz nuru hazırlanan tablo ve çiçek takdiminde bulundu. Başkan Kocaispir, “Sözünü aldık. İlber hocamızı Sonbaharda tekrar Yüreğirli hemşehrilerimizle, Adanamızla buluşturacağız.” diyerek vatandaşlara müjdeli haberi verdi.