İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Hasan Aksungur,  Deprem Etkisi Altında Mevcut Bina Sistemlerinin Değerlendirilmesi ve Güçlendirme Konusunda Duyuru Yayımladı

HALKIMIZA ÖNEMLİ DUYURU

11 ilimizi etkileyen depremler neticesinde Adana ilimizde can kayıplarımız olmuş,  2'si Tufanbeyli'de olmak üzere 13 bina yıkılmıştır.  Kalanların da; Ağır, Orta, Az Hasarlı ve Hasarsız olarak tespit çalışmaları devam etmektedir.

Ağır ve Orta Hasarlılar hariç; Hasarsız ve Az Hasarlı binalarda oturanların evlerine girme konusunda tereddütleri bulunmaktadır.

Binalarının durumu ve ne yapmaları gerektiği hakkında bilgi almak için İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubemizden yoğun olarak talepte bulunulmaktadır.

Artçı depremlerin devam ettiği süreçte; mesleki ve vicdani sorumluluğumuz gereği kehanette bulunmak istemeyiz.

Ancak;

Daha depremin ilk günlerinden bu yana kim oldukları, ne yapacakları belirsiz kişi ve kuruluşlar ilimizde dolaşmakta, insanların endişeli durumlarını istismar etmektedirler.

Eline bir mikrotremör alanlar ortalıkta dolaşmaktadır. Bu alet yeni yerleşimlere açılacak bölgelerin olağanüstü sessiz ve dış etkenlerden uzak titreşimsiz bir ortamda sadece zeminin hakim periyodunu verir. Binanın basınç dayanımını vermez.

Öte yandan röntgen cihazları sadece taşıyıcı sistemde bulunan demir donatıyı gösterir.

Bu nedenle;

Bu kişi ve kuruluşlara asla itibar etmeyin!!!

İlimizde hasar tespit çalışmaları hızla devam etmektedir. Zaman içinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü; itirazlar da bir düzene girdikten sonra nasıl bir yol izleneceğini açıklayacaktır.

Bu arada; ağır hasarlı binalar hariç, diğer hasar durumundaki binalar için mülk sahipleri, kendi inisiyatifleri ile inceleme ve değerlendirme yaptırabilirler.

01.01.2019 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem yönetmeliğinin 15. Maddesine; Deprem Etkisi Altında Mevcut Bina Sistemlerinin Değerlendirilmesi ve Güçlendirme Tasarımı için özel kurallar ayrıntılı olarak sıralanmıştır.

Anılan yönetmeliğin 15.2.1.3 maddesinde Yönetmeliğinde “Binalardan bilgi toplanması kapsamında tanımlanan inceleme, veri toplama, derleme, değerlendirme, malzeme örneği alma ve deney yapma işlemleri inşaat mühendislerinin sorumluluğu altında yapılacaktır” amir hükmü mevcuttur.

Bu konuda deneyimli ve yetkili Serbest İnşaat Mühendisi (SİM) ve İşyeri Tescil Belgesi (İTB) belgelerine sahip inşaat mühendisleri kısa bir sürede İMO’da belirlenecek ve sayfamızda duyurulacaktır.

Bu çalışmaları yaptıracakların aceleci davranıp yetkisiz ve fırsatçı kişilerin eline düşmemeleri için İMO Adana Şubemizin açıklamalarını takip etmelerini, geçmiş olsun dileklerimizle tüm Adana halkına ve kamuoyuna duyururuz.