5ocakgazetesi.com

ASKİ verilerine göre Adana’nın içme suyu ihtiyacının karşılandığı barajların doluluk oranı 24 Haziran 2024 Tarihli ölçümlerin ortalamasına göre Yüzde 74,29 olarak gerçekleşti. Buna göre barajlardaki su miktarı, 1 Milyar 638 Milyon 799 Bin 301 Metreküp olarak ölçüldü.

Adana'da Baraj Doluluk oranları için tıklayabilirsiniz...

Vatandaş Sıcaktan Bunalıyor: Adanalı "Klimalı Durak" İstiyor Vatandaş Sıcaktan Bunalıyor: Adanalı "Klimalı Durak" İstiyor

Yine ASKİ verilerine göre Adana’daki barajların doluluk oranı ortalaması 24 Haziran 2023 tarihi itibariyle Yüzde 92,48, Su miktarı ise 2 Milyar 40 Milyon 183 Bin 561 Metreküp olarak ölçülmüştü.

Adana'da 24 Haziran 2023 tarihi itibariyle baraj doluluk oranı

Bu verilere göre Adana’daki barajlardaki su miktarı kuraklığın da etkisiyle ciddi şekilde düşüşe uğradı.

SUYU DİKKAT KULLANMALIYIZ!

İklim değişikliğinin etkileri ile Kuraklığın ortaya çıkardığı sonuç, kullanma ve içme suyunu dikkatli tüketmemiz gerçeğini ortaya koyuyor. Peki, evde tasarrufu nasıl sağlayabiliriz?

Evde Su Tasarrufu İçin Pratik Öneriler

1.  Fotoselli Musluklar ve Tasarruflu Duş Başlıkları Kullanın

Musluk ve duş başlıklarınızda tasarruf sağlayan özellikler olması su tüketiminizi büyük ölçüde azaltabilir. Bu ürünler, suyun akış hızını düşürerek aynı performansı sağlarken daha az su kullanmanıza yardımcı olur. Böylece her su kullanımında tasarruf yapabilirsiniz.

2. Sızıntıları Hemen Onarın

Sızıntı yapan bir musluk, vana veya borulardan damlayan sular zamanla büyük miktarlarda su israfına neden olabilir. Bu nedenle sızıntıları hemen onararak su kaybını engelleyin. Düzenli olarak tesisatınızı kontrol ederek sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

3. Çamaşır ve Bulaşık Makinesini Tam Yükte Kullanın

Çamaşır ve bulaşık makinelerinizi tam yükte çalıştırmak, her kullanımda daha az su tüketmenizi sağlar. Yarı dolu bir makine çalıştırmak yerine, makinenizi doldurduğunuzdan emin olun. Ayrıca, çamaşır ve bulaşıklarınızı önceden sıvı deterjan ile ıslatmak, daha az su kullanarak temizlik sağlayabilir.

4. Bahçenizde Akıllı Sulama Sistemi Kullanın

Bahçe sulaması, suyun büyük bir kısmının tüketildiği alanlardan biridir. Akıllı sulama sistemleri, hava koşullarını ve toprak nemini takip ederek ihtiyaca göre sulama yapar. Bu sayede gereksiz su kullanımını önlerken bitkilerinizin ihtiyacını karşılar.

5. Daha Kısa Duş Alın

Duş alırken su tüketimini azaltmanın etkili bir yolu, duş süresini kısaltmaktır. Daha kısa duşlar alarak hem su tasarrufu yapar hem de enerji faturalarınızı düşürebilirsiniz.

6. Yağmur Suyunu Toplayın ve Kullanın

Bahçe sulaması veya temizlik gibi amaçlar için yağmur suyu toplamak ve kullanmak, içme suyu yerine doğal kaynakları kullanmanın en iyi yoludur. Bir yağmur varilini bahçenizde veya terasınızda kullanarak yağmur suyunu toplayabilir ve bitkilerinizin sulamasında kullanabilirsiniz.

7. Diş Fırçalama ve Bulaşık Yıkarken Suyu Kapatın

Dişlerinizi fırçalarken veya bulaşıklarınızı yıkarken suyun sürekli olarak akmamasına özen gösterin. Diş fırçalarken suyu kapatarak diş macununuzu fırçaya sürdükten sonra tekrar açabilirsiniz. Aynı şekilde, bulaşıkları yıkarken suyu açıkta bırakmak yerine bulaşıkları ilk önce biriktirip sonra yıkayabilirsiniz.

8. Dondurucudaki Buzları Çözün

Buzluğunuzdaki buzları düzenli olarak çözerek dondurucunuzun daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, buzların erimeye bırakıldığı kap içindeki suyu bitkilerinizin sulamasında kullanabilirsiniz.9. Çamaşırları Havalandırarak Kurutun

Çamaşırlarınızı hava alabilecek bir alanda asarak kurutmak, çamaşır kurutma makinelerine göre daha az enerji harcamanızı sağlar. Bu yöntem aynı zamanda çamaşırlarınızın daha uzun süre dayanmasına da yardımcı olur.

10. Kullanmadığınız Suyu Akıtmayın

Musluk veya duş altında beklerken akıp giden suyu kullanmadığınızda hemen kapatın. Bu süre zarfında akıp giden suyun miktarı tahmin ettiğinizden daha fazla olabilir. Kullandığınız suyu en aza indirgemek için dikkatli olun.

Editör: Murat BERHUN