14-15 Aralık tarihlerinde gerçekleşen serginin açılışı Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, İrlanda Büyükelçiliği Misyon Başkan Yardımcısı Ronan Cunniffe, MaviKalem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tiraje Zeynep Yüregir ve MaviKalem Yönetim Kurulu Üyesi - Ressam/Heykeltıraş Meryem Tomak'ın konuşmaları ile yapıldı.

Türk Yönetmen Okan Canbolat, Başarılarıyla Dikkat Çekiyor Türk Yönetmen Okan Canbolat, Başarılarıyla Dikkat Çekiyor

MaviKalem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tiraje Zeynep Yüregir, serginin açılış konuşmasında “Biz MaviKalem'de kadınlar ve çocukların, özellikle dezavantajlı grupların yaşamlarını iyileştirmek üzere çalışıyoruz. Bu sergimiz de kadına yönelik şiddetin durması, bu konunun gündemde kalması için yapılmış bir çalışma. Atölyelere katılan 129 kadının çoğu hayatlarında hiç resim yapmamış kadınlardı. Kendi duygu ve düşüncelerini dile getirerek bu çalışmada yer aldılar” dedi.

“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Resim!” sergisi Adana’da açıldı

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay da açılış konuşmasında “Bu serginin çok ciddi bir anlamı var. Bu sergi sanatı, kadınları ve şiddeti içeren üç boyutuyla da bize bir şeyler ifade ediyor. Bu sergiyi hazırlayanlara, destekleyenlere ve kadınlara bu duygularını açıklama fırsatı veren arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Projeyi destekleyen İrlanda Büyükelçiliği Misyon Başkan Yardımcısı Ronan Cunniffe de açılış töreninde yaptığı konuşmada “Biliyoruz ki eşitliği sağlamanın yolu kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü şiddet, taciz ve istismarla mücadele etmekle başlar. Bu mücadele de öncelikle şiddet konusundaki sessizliğin kırılması ve kadının sesinin daha güçlü duyulmasıyla başlar. Kadının sesi sözcüklerle ya da yazıyla duyulabildiği gibi, bu sergide olduğu gibi sanat ve ifade gücüyle de ifade edilebilir. Bu projeyi hayata geçirdiği ve böylesine önemli bir konuda öncülük ettiği için MaviKalem'e teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Resim!” sergisi Adana’da açıldı

Resim atölyelerini uygulayan MaviKalem Yönetim Kurulu Üyesi - Ressam/Heykeltıraş Meryem Tomak ise “Bu atölyeleri çok kısa sürelerde, 2-3 saatlik sürelerde yapabildik. Çünkü kadınların üzerinde çok fazla yük vardı. Kadınların kendilerine zaman ayıracağı, kendi alanlarını yaratabileceği hiçbir zamanları yoktu. Bu atölyelerde biraz bunun üzerine konuştuk, şiddet üzerine konuştuk. Bunun kendi içlerinde yarattığı hisler üzerine çalışmalar yaptılar,” şeklinde konuştu.
 

Editör: Murat BERHUN