Ceyhan 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 16 Mayıs'taki duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Belediye Başkanı Kadir Aydar ile bazı tanıklar ve taraf avukatları katıldı. Cumhuriyet savcısı mütalaasında, müşteki B.A'nın yolcu olarak bulunduğu Türker İlker Aydar yönetimindeki otomobilde, sanıkların şirketine ait araçta 2015 yılında trafik kazası geçirdiğini ve bu kazadan kaynaklı tedavi masraflarının karşılanması amacıyla sigorta şirketine tazminat davası açtığını belirtti.

Sanıkların ilçedeki bir firmada mağdur B.A, babası ve bir akrabasıyla buluştuklarını, sigorta şirketinin alacağı 256 bin liranın yarısını istediklerini, mağdur B.A'nın hesabındaki 100 bin lirayı kendilerine göndermesini ve 45 bin liralık da senet imzalamasını talep ettiklerini, Kadir Aydar'ın ise bu sırada "Davayı nasıl açarsınız, malımıza ortak mısınız?" dediğini öne sürdü.

"TEHDİT" İDDİASI 

Savcı, sanıkların fikir ve eylem birliği içinde ödeme almak amacıyla tehditte bulunduklarını, 100 bin liranın Caner Aydar'ın hesabına aktarılmasını sağladıklarını, 45 bin liralık senedi de imzalattıklarını belirterek, sanıklar Alper, Caner, Kadir ve Ertan Aydar'ın "hukuki alacağın tahsili amacıyla tehdit" suçundan cezalandırılmasına, sanık Mustafa Aydar'ın ise "delil yetersizliğinden" beraatine karar verilmesi yönünde görüş sundu.

Hakkındaki iddialar hatırlatılarak savunması alınan sanık Kadir Aydar da yargılamaya konu olayın dışında bulunduğunu öne sürdü.

Adana Anatolia Rotary Kulübü’nde Yeni Başkan Ender Kunt Oldu Adana Anatolia Rotary Kulübü’nde Yeni Başkan Ender Kunt Oldu

Mahkeme heyeti, sanıklar Kadir, amcası Ertan ve kardeşi Caner Aydar'ı "hukuki alacağın tahsili amacıyla tehdit" suçundan 2 yıl 1'er ay hapis cezasına çarptırdı. Heyet, diğer sanıklar Mustafa ve Alper Aydar'ın ise "suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmadığı" gerekçesiyle beraatine karar verdi.

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar' 2019'daki seçimde de geçmişte aldığı hapis cezaları nedeniyle adli sicil kaydı bulunmasından dolayı mazbatası Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmişti.

Yeni alınan hapis cezasının ne anlama geldiği, hapis cezasının kesinleşmesi durumunda yeniden Ceyhan Belediye Başkanı seçilen Kadir Aydar'ın başkanlığının düşüp düşmeyeceğini önümüzdeki günler gösterecek.

Editör: Murat BERHUN