Azerbaycan’ın milli kahramanı İbadHüseynli adına Çukurova Belediyesi’nce yapılan park muhteşem bir törenle yapıldı. İbadHüseynli’nin de katıldığı açılışta konuşan Başkan Soner Çetin, Azerbaycan’ın bağımsızlık gününde yapılan açılışın önemine değindi, kahramanların değerinin yaşarken bilinmesi gerektiğini vurguladı.
Azerbaycan’ın ve Türk dünyasının önemli kahramanı, Karabağ savaşının efsane ismi İbadHüseynli’nin adı artık Çukurova’da ölümsüzleşti. İbadHüseynli adına Çukurova Belediyesi tarafından yapılan içinde heykelin de bulunduğu park görkemli bir törende açıldı.

Karabağ Kahramanının Adı Çukurova'da Yaşayacak!
Saygı duruşu ve Azerbaycan ile Türk Milli Marşlarının okunmasıyla başlayan törende konuşan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 18 Ekim 1991’de kardeş ülke Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazandığını belirterek, “Bu gün ayrıca kardeşim İbadHüseynli’nin doğum günü. Böyle anlamlı bir günde böyle anlamlı bir tesisin açılışını yapıyor olmaktan dolayı çok mutluyum” dedi.

Karabağ Kahramanının Adı Çukurova'da Yaşayacak!
Kalbinin ve yüreğinin her zaman can Azerbaycan ile attığını ifade eden Başkan Soner Çetin, “Azerbaycan’ın bağımsızlık günü için ne yapabiliriz diye uzun süredir düşünüyorduk. Değerli arkadaşlarımın önerisi ile park yapmaya karar verdik. Yaşarken kahramanların kıymetini bilmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.
Başkan Soner Çetin şöyle devam etti:
“Bizim için çok duygusal bir gün. İbadHüseynli’nin adı birçok yerde yaşıyor.Artık Çukurova’da da yaşayacak. Herkese çok teşekkür ediyorum ama özellikle Dede Korkut Vakfı’na çok teşekkür ediyorum. Bana Adalet Kılıcı madalyası verdiler. Dünyada 16 kişiye verilmiş. Bana da verdiler. 17’inci kişi oldum. En güzel yerde taşıyacağım. Hukukçu olunca Adaletin Kılıcı madalyası verilmesi daha da anlamlı oluyor.”

Karabağ Kahramanının Adı Çukurova'da Yaşayacak!
Azerbaycan milli kahramanı İbadHüseynli de yaptığı konuşmada Karabağ savaşında Türkiye’nin Azerbaycan’a verdiği desteğe değindi, adının verildiği park için Başkan Soner Çetin’e teşekkür etti. 
Törende Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Karabağ kahramanlarından emekli albay Akif Kasımov, Dünya Avşarlar Derneği Genel Başkanı Şeref Kocakaya da konuşma yaptı. Konuşmaların ardından kurdele kesilerek İbadHüseynli Parkı ve heykel açılışı gerçekleştirildi.

Karabağ Kahramanının Adı Çukurova'da Yaşayacak!
Törene CHP Genel Başkan Baş Danışmanı Erdoğan Toprak, eski bakanlardan Mehmet Sağlam, Milletvekilleri Ayhan Barut ve Orhan Sümer, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ve çok sayıda yurttaş katıldı.


 

Editör: Murat BERHUN