Bu yıl çocuk koşusu, engelli koşusu, 10 km koşusu, 21 km koşusu ve halk koşusu yapıldı.  Maratonda; şalvarlı sporcudan, koşarken kendisine ikram edilen ciğer kebabını yiyen sporcuya kadar renkli görüntüler oluştu. Startı bekleyen sporcularla sohbet eden Başkan Zeydan Karalar’a, sporcular yoğun ilgi ve sevgi gösterdi.

Maraton Koşan Sporculara Ciğer-Kebap İkram Ettiler!

 Adana Valiliği 5 Ocak Adana’nın Kurtuluşu kutlama programında yer alan ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen 13. Uluslararası Yarı Maratonu koşuldu.

Maraton Koşan Sporculara Ciğer-Kebap İkram Ettiler!

 “İkinci Yüzyılın Birinci Koşusu” mesajıyla yapılan yarışmanın startından önce yapılan törene Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar, bürokratlar, konuklar ve sporseverler katıldı.

Maraton Koşan Sporculara Ciğer-Kebap İkram Ettiler!

Adana Valisi Süleyman Elban, yarışma öncesi yaptığı konuşmada, “5 Ocak’ın anlamını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu özel gün için yaptığımız kutlamalar kapsamında geleneksel maratonumuz düzenleniyor. Bugünün anlam ve önemine uygun olarak yapılan yarışmada sporcularımıza başarılar diliyorum” dedi.

Maraton Koşan Sporculara Ciğer-Kebap İkram Ettiler!

 Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da “Maratonumuza katılan sporcu sayısının her yıl artmasını büyük bir mutlulukla takip ediyoruz. Bu yıl rekor katılımla 2500 yarışmacımız var. 1700 sporcumuz başka illerden geldi. 130 yabancı sporcu katılımı mevcut. Yabancı sporcu sayısı olarak da bu yıl katılım geçmiş yıllara oranla daha fazla. Bu yıl Adana’mızın kuruluşunun 101. yılı ve bu yıl Cumhuriyetimizin de 100. Kuruluş Yıldönümü” diye konuştu.

Maraton Koşan Sporculara Ciğer-Kebap İkram Ettiler!

Adana’nın kurtuluşunda yiğitçe savaşan kahramanların yaptıklarına değinen Başkan Zeydan Karalar, Adana’nın ve Türkiye’nin sonsuza kadar bağımsız kalacağını, Türkiye Cumhuriyeti’nin de dimdik ayakta olacağını söyledi.

Maraton Koşan Sporculara Ciğer-Kebap İkram Ettiler!

 Konuşmaların ardından Kurtuluş Yarı Maratonu’na start verildi.

Maratona Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından sporcular yarıştı.

Maraton Koşan Sporculara Ciğer-Kebap İkram Ettiler!

Şalvarlı sporcudan, koşu sırasında kedisine ikram edilen ciğer kebabını yiyen sporcuya kadar renkli görüntülerin oluştuğu maraton, halktan da yoğun ilgi gördü.

Maraton Koşan Sporculara Ciğer-Kebap İkram Ettiler!

5 Ocak Adana ‘nın Kurtuluşu Yarı Maratonu Ödül Töreni yapıldı…

Maraton Koşan Sporculara Ciğer-Kebap İkram Ettiler!

21 Km ve 10 Km yarışlarının kadınlar ve erkekler kategorilerinde ilk üç sıraya giren sporcuların sıralaması şöyle:

13. Adana Kurtuluş Yarı Maratonu Erkekler 21 Km sonuçları

 • Birinci; Isaac Kibet Chebuyo (Kenya)
 • İkinci; Isaac Kıbet (Uganda)
 • Üçüncü; Ömer Amaçtan (Türkiye)
 • 13. Adana Kurtuluş Yarı Maratonu Kadınlar 21 Km sonuçları
 • Birinci; Daisy Jeptoo Kimeli (Kenya)
 • İkinci; Fatma Karasu (Türkiye)
 • Üçüncü; Burcu Subatan (Türkiye)
 • 10 Km Erkekler sonuçları
 • Birinci; Ramazan Baştuğ
 • İkinci; İbrahim Karateker
 • Üçüncü; Abdullah Tuğluk
 • 10 Km Kadınlar sonuçları
 • Birinci; Gamze Bulut Duvar
 • İkinci; Şevval Özdoğan
 • Üçüncü; Hasibe Demir

 KOŞULARLA İLGİLİ GENEL BİLGİ

Bu yıl 13’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz koşunun, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılında “İkinci Yüzyılın Birinci Koşusu” sloganı ile düzenliyoruz.

İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en kapsamlı yarı maraton organizasyonu yapıldı.

21 km yarı maraton, 10 km (10 K) koşusu, Çocuk Koşusu, Engelli Koşusu ve Halk Koşusu olarak 5 koşu organizasyonunu bir arada gerçekleştirildi. Yarı Maratonun 21 Km’lik güzergahı Adana’nın tarihi turistik, görülmesi gereken yerlerinden oluştu.

Bu yıl rekor kırıldı ve 2500 koşucu kaydı alındı.

Koşu sonrası 180 Sporcuya toplam 389.250,00 TL ödül dağıtılıyor.

Organizasyonda 79 hakem görev aldı.

7 Ocak Cumartesi günü çip dağıtımı alanında sporculara tshirt, çanta, madalya, şapka, ter bilekliği, havlu, meyve, şalgam, protein bar, magnet gibi malzemeler ile çeşitli hediyeler verildi. . Sporcular için makarna, çorba ikramları da gerçekleştirildi.

Önceki yıllarda olduğu gibi ısınma-soğuma fizyoterapi alanları, parkurda sporcular için su, meyve, soda stantları kuruldu. Yine, parkurda müzik ve alkış noktaları oluşturuldu.

LÖSEV, Türk Eğitim Vakfı, Güney Eğitim Vakfı gibi kuruluşlar da organizasyonda yardım kampanyaları düzenledi.