Baro'dan Ekran karartmaya sert tepki

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, RTÜK kararı ile TELE 1 ve Halk TV’yi 5 gün kapatılmasının, basına ve ifade özgürlüğüne ağır müdahale, iktidarın çaresizliği ve farklı düşüncelere gözdağı niteliğinde olduğunu ifade etti.

Baro'dan Ekran karartmaya sert tepki
banner686

Başkan Av. Veli Küçük  Türkiye’nin ve dünyanın Koronavirüs (COVID-19) salgını ile çok önemli bir sınavdan geçtiği dönemde birlik-beraberliğe ihtiyaç duyulduğu günlerde ; “Cumhuriyetimizin kazanımları ve çağdaş Türkiye; baskı ve zulüm devletin kurumları eliyle yapılarak yok edilmektedir.” görüşünü paylaşan Başkanımız Av. Veli Küçük, bir devlet kurumunun muhalif görüşlere de yer veren televizyon kanallarını susturmaya, baskı altına alarak ve ötekileştirerek hiçbir kamusal amaca hizmet edemeyeceğini vurguladı.

banner625

Av. Veli Küçük, "Cumhurbaşkanının 'medya virüsünden kurtulacağız' sözlerini de "Anayasamıza göre basın hürdür ve sansür edilemez” diyerek eleştirdi. RTÜK’ün başkanın Cumhurbaşkanı’nın sözlerini kendisine 'emir telakki eden' anlayışını da kınadığını ifade etti.

Farklı düşünen, muhalif, bağımsız ve özgür yayıncılık anlayışını benimsemiş medya kuruluşlarını susturmaya yönelik çabaların son derece vahim olduğunu dile getiren  Av. Veli Küçük, “Bu durum, iktidarı sorgulayan, eleştiren izini sürüp, izleyicilerine masa başında oluşturulan algıları değil, ülkede ve dünyada yaşanan tüm gerçekleri aktarmaya çalışan televizyonların sansürlenmesi, susturulması ve karartılmasıdır. RTÜK’ün aldığı bu kararla birlikte demokrasinin olmazsa olmazı basın özgürlüğüne büyük bir darbe indirilmiştir” diyerek sözlerini tamamladı. 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner715

cyberturk.biz