Kurtar Çakın'ın "En acı" fotoğrafı

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti eski başkanlarından, bir dönemin efsane gazetesi Günaydın Gazetesi’nin eski bölge temsilcisi Kurtar Çakın 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatında Muratağa, Atlılar ve Sandallar köylerinde EOKA-B çeteleri tarafından işlenen katliamlar sonrası bir yakınını kaybeden Kıbrıs Türkünü ağıtlar içerisinde çektiği fotoğraf karesi Dünyanın En Acı Fotoğrafları arasında yer aldı. 2018 yılını uğurlayıp 2019'u karşılamaya hazırlandığımız bugünlerde uluslararası haber ajansları dünya genelinde yaşanan en acı fotoğraf karelerini dünya basınına servis etti.

Kurtar Çakın'ın "En acı" fotoğrafı
banner686
Fotoğraflar arasında 1.Dünya Savaşı, 2.Dünya Savaşı ve yaşanan birçok savaşta gazeteciler tarafından çekilen unutulmaz kareler derlendi. 39 fotoğraf arasında dünya genelinden olduğu gibi Türk basınından da sadece tek bir isim gazeteci Kurtar Çakın'ın fotoğrafı yer aldı. Çakın'ın 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatında katliamlar sonrası çektiği fotoğraf Unutulmaz Savaş Fotoğraflarından sonra bu kez de En Acı Fotoğraf Kareleri arasında yer buldu. Geçtiğimiz yıllarda biri KKTC'de Muratağa köyündeki açık hava sergisinin yanı sıra Adana ve Mersin'de de Kıbrıs Barış Harekatı'nda çektiği fotoğraflarla ilgili sergiler açan Kurtar Çakın'ın çektiği fotoğraf İstanbul'daki Harbiye Askeri Müzesi'ndeki Kıbrıs Barış Harekatı Fotoğrafları fuayesinde de sergileniyor.
Kurtar Çakın, dünyanın en acı karelerinden biri olarak belirlenen fotoğraftaki Kıbrıs Türk’ünü geçtiğimiz yıllarda katliamların yaşandığı Muratağa Köyü’ndeki açık hava sergisi öncesi bulmuş ve hasret gidermişti. Hüseyin Güler ismindeki KKTC vatandaşı katliamlar sırasında bütün yakınlarını kaybetmişti. Gazeteci Kurtar Çakın 1973 yılında Arap-İsrail Harbinin Şam cephesi, 1980 yılında İran-Irak Harbinin Irak cephesi, İsrail-Lübnan Savaşını üç kez Günaydın Gazetesi adına takip etti. Gazeteci Kurtar Çakın, 2019 yılının temmuz ayında Gaziantep’te Sanko Park AVM’de yer alan Sanko Sanat Galerisi’nde de bir sergi açacak.
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz